Mada imaju široku primenu, čajevi za najmlađe ne treba da se kupuju kod slobodnih travara, upozoravaju pedijatri. Čajevi treba da se kupuju kod isključivo proverenih proizvođača, a na sebi moraju da imaju deklaraciju, na kojoj stoji da su pregledani u nadležnim stručnim ustanovama. Na deklaraciji, takođe, mora da stoji sastav čaja, vreme berbe, rok trajanja i uputstvo, da li je primereno da se daje deci. Ako čaj nije pregledan, ne zna se ni kako je, ni gde sušen, ni pod kojim uslovima.
Roditelji treba da znaju još nešto. Terapija čajevima traži upornost i strpljenje, jer oni ne deluju brzo kao lekovi. Čajevi su veoma zahvalni za ublažavanje simptoma kod blažih poremećaja sna, otežanog varenja, zatvora, ali i proliva. Preporučuju se i u terapiji hroničnih bolesti – upalnih bolesti creva, sprečavanju alergija, jačanju imuniteta…
Za decu predškolskog uzrasta preporučuju se čajni napici nezaslađeni ili zaslađeni medom. Mogu biti od plodova divljeg i gajenog voća, kao što su divlje jabuke, borovnice, dunje, kupine. Ali, i od cveta hibiskusa, cvasti kamilice, lista nane, rtanjskog čaja, začinskih biljaka – ploda kima ili anisa.
Savet plus: Kod sasvim male dece, za snižavanje temperature daje se čaj od smeđeg pirinča i ceđene, sočne, zelene jabuke. Čaj se pravi tako što se dve supene kašike opranog pirinča proprže, da voda ispari. Pirinač se prži da bi mu kora naprsla, i iz nje, u dodiru sa vodom, izašli svi korisni sastojci.
Tek onda, u tako suv pirinač doda se pola litra vode i kuva na tihoj vatri, dok voda ne uvri do pola. Treba da se dobije četvrt tečnosti, koja se zatim ohladi, i u nju doda sok od sveže jabuke.
Komentari (0)