Dve crtice na testu za trudnoću često su povod za suze radosnice i neopisivo ushićenje. Ipak, nekad te dve cvrtice ne znače ono što mislimo i očekujemo.
Foto: Freepik
Naime, postoji mogućnost da test za trudnoću bude lažno pozitivan. Češće se, pak, sreće lažno negativan test koji ne registruje trudnoću – najčešće jer je žena test prerano uradila, ali postoji šansa i da test pokazuje trudnoću – ali da zapravo nije to u pitanju.
Zašto dolazi do lažno pozitivnog testa?
Postoji niz razloga zbog kojih se na testu za trudnoću mogu pokazati dve crtice koje uglavnom predstavljaju drugo stanje. Naime, kućni testovi za trudnoću predstavljanju OTC testove koji mere nivo hormona humani horinski gonadotropin (HCG) u urinu. Ovaj hormon se povećava u trudnoći, zbog čega pozitivan test pokazuje upravo to – drugo stanje.
Pročitajte i: Lista nedoumica i pitanja u ranoj trudnoći
Ipak, postoji razlog iz kog može doći do povećanog HCG-a iako ne postoji trudnoća, a kućni testovi za trudnoću najnovije generacije veoma su osetljivi i mogu otkriti ovaj hormon čak i u najmanjoj meri. Upravo je zato sve veći broj lažno pozitivnih testova.
Najčešći razlozi za lažno pozitivan test na trudnoću:
Postojanje hemijske trudnoće – odnosno, otrkivanje rane trudnoće, još pre izostanka menstruacije, ali nakon nekoliko dana dolazi do krvarenja i trudnoća propada. Ovo se dešava jer je oplođena jajna ćelija, ali embrion nije nastavio da se razvija.
Vanmaterična trudnoća – to je trudnoća koja se odvija u jajniku, jajovodu ili trbušnoj tuplji, umesto u materici. Oplođena jajna ćelija postoji, i trudnoća u teoriji postoji, zbog čega je i došlo do pozitivnog testa, ali embrion ne može preživeti van materice.
Foto: Freepik
Postojanje molarne trudnoće – ovo je jedan oblik abnormalne trudnoće, gde se materica puni mehurićima, odnosno cistama koje se na ultrazvuku vide kao grozdaste strukture, a ovo tkivo se naziva hidatiformna mola. U ovom slučaju ne dolazi do razvoja embriona, ali vrednosti HCG-a su često visoke, zbog čega se pojavljuju dve crte na testu za trudnoću.
Upotreba leka koji sadrži HCG – ovde se najčešće govori o injekcijama koje služe za podsticanje ovulacije kod žena, a koje se koriste prilikom problema sa plodnošću.
Pročitajte i: Test za utvrđivanje trudnoće: Kako funkcioniše?
Početak menopauze – u nekim slučajevima žene koje su u menopauzi mogu dobiti lažno pozitivan test za trudnoću jer im se u telu luči više HCG-a.
Nepravilno urađen test – odnosno nepravilno pročitani rezultati testa za trudnoću često dovode u zabludu da je pozitivan. Naime, rezultati kućnog testa za trudnoću se očitavaju u roku od nekoliko minuta, a nakon toga više nisu validni. U svakom slučaju, važno je pročitati uputstvo pre upotrebe i ponašati se u skladu sa preporukama.
Komentari (0)