U Beogradu je otvorena prva privatna laboratorija sa integrisanim biohemijsko-imunohemijskim analizatorom.
Ova povezanost grupe laboratorijskih analizatora i laboratorijskog informacionog sistema gotovo potpuno isključuje mogućnost greške i omogućava da pacijent brzo dobije veoma pouzdan rezultat. Za osnovne biohemijske analize, kad je to potrebno, već za dva-tri sata.
U "Beo-labu" instaliran je prvi "Abotov" laserski brojač krvne slike u Srbiji – "rubi sel-din". On analizira krvnu sliku laserskom obradom.
Mr Ivana Tadić, šef biohemijske laboratorije objašnjava princip rada ovog aparata: laserski zrak pada na ćeliju pod više različitih uglova, a moćan softver otkriva abnormalnosti i iz jednog uzorka daje mnogo značajnih informacija.
Sve analize su potpuno automatizovane. Po ulasku u laboratoriju pacijent dobija jedinstveni bar-kod i od momenta uzimanja uzorka, ulazi u potpuno automatizovan proces obrade.
Da li to pacijentu garantuje tačan rezultat? Lekari kažu da se u laboratorijskoj praksi dešavaju greške: pacijenti ponekad dobiju čak i netačne rezultate tumor-markera – da su "pozitivni", iako se kasnije ispostavi da nisu, i obrnuto.
Sa integrisanim biohemijsko-imunohemijskim analizatorom "arhitekt" ci 8200, kakav kod nas ima jedino još Klinički centar Srbije, kažu, greška je gotovo nemoguća. Sam aparat čita jedinstveni bar-kodpacijenta i odatle ima podatke koje analize se traže, radi ih i rezultat automatski prenosi u dosije pacijenta.
"Arhitekt" je jedan od najmodernijih analizatora u svetu – kaže mr Tadić. – Pouzdan je, tačan i brz. Radi 1.200 analiza na sat. Moćan softver "lab-onlajn" italijanskog "Unilaba" integriše rad grupe analizatora sa laboratorijskim informacionim sistemom.
Zahvaljujući tome, svaka osoba zaposlena u laboratoriji, u bilo kojem trenutku, na bilo kojem računaru u mreži, može da prati šta se dešava sa uzorkom, u kojoj je fazi obrade, koliko analiza i koje su već urađene, za koje vreme će biti gotove…
Kad se podaci jednom unesu u sistem, oni trajno ostaju u bazi i svaki sledeći put, kad pacijent dođe na kontrolu, softver sam pronalazi prethodni rezultat i signalizira, ukoliko postoje veća odstupanja u nalazima. To je lekarima veoma značajno pri praćenju toka bolesti i efekata terapije.
Komentari (0)