Svaki roditelj zna da je zanovetanje jedna od najiritantnijih dečjih navika. I iako to ponašanje vrhunac “doživljava” oko četvrte godine njihovog života, ono se može nastaviti sve do školskih godina. Ono što morate znati o zanovetanju je da je ono naučeno, pa ga se tako i možete rešiti – i to s jednostavnim planom u četiri koraka.
Korak 1. Nemojte imati niti malo tolerancije za zanovetanje
Najbolji način da se zaustavi ovakvo ponašanje je da direktno odbijete slušati njegovo zanovetanje – osim ako ne govori pristojnim tonom. Znači na prvu naznaku cviljenja ili urlanja – odlučno kažite: “Prestani. Ne želim te slušati kako cviliš i zanovetaš, ako mi želiš nešto reći, uradi to lepo i pristojno.” Tada nastavite raditi što ste i pre radili ili otiđite i ignorišite svoje dete sve dok vam se obrati prihvatljivim tonom i načinom. Zanovetanje, urlanje i cvilenje vaše dete koristi kako bi privuklo vašu pažnju, zato je trik da ne izgledate iživcirano i da ne reagujete na njegove “provokacije”. Budite oprezni: i neverbalna komunikacija se broji, i vaše je dete zna itekako dobro čitati. Podignuta obrva, mrštenje ili značajan pogled biće mu signal da je postigao cilj – privući vašu pažnju.
Okrenite se prema njemu kada prestane cviliti (čak i na par sekundi) i kažite: “Ja ću te saslušati kada se počneš lepo ponašati i razgovarati. Mogu li ti sad pomoći?”. Ovo je dobro vreme i da mu kažete da od sada i nadalje može očekivati automatsko “ne” svaki put kad krene sa zanovetanjem i dernjavom. Deca će s ovom navikom prestati kad vide da njome ništa ne postižu.
Korak 2. Demonstrirajte ispravan ton glasa i pravilnu komunikaciju
Odaberite vreme kada je vaše dete smireno kako biste s njim porazgovarali o tome zbog čega je njegovo zanovetanje, urlanje i cvilež neprihvatljivo. Ključno je da mu objasnite razliku između normalnog govorenja i komunikacije i njegovog zanovetanja, urlanja i cvileža. Recimo: “Evo neispravnog načina: ‘Ja hoću toooooooo!’. Ovo pak je pravilan način kad ću te saslušati: ‘Mogu li dobiti igračku koja je na polici?’. Kad nešto želiš ili ti nešto ne odgovara, ne smeš vikati, već moraš pristojno zamoliti, bez dernjanja. Pokušaj sad ti.” Pazite da ne oponašate svoje dete. Vaš cilj je da ga naučite nešto tako da razume vaša očekivanja bez da se oseća kao da ga ismevate.
Korak 3. Dajte mu priznanje za njegove napore pristojnog ponašanja
Promena nikad nije lagana, naročito ako je dijete već usvojilo neku naviku. Zato mu odajte priznanje svaki put kada pokuša drugačiji pristup i pokuša s vama pristojno komunicirati. Zapamtite, najbolja pohvala je uvek zaslužena i jasno određena. Pokušajte mu odgovoriti s: “Hvala ti što si me tako lepo zamolio” ili “Baš lepo što si mi to objasnio smireno”, ili nešto slično u zavisnosti od situacije.
Korak 4. Ako se zanovetanje nastavi, moraju postojati posledice
Ako ste konstantno pokušavali ignorisati njegovo zanovetanje, urlanje i cvilenje, i pokušali o tome razgovarati s detetom, no svejedno nema promene – vreme je odredite posledice, kako bi znao da njegovo ponašanje nećete tolerisati. Napravite popis šta ćete napraviti kada počne imati svoj “show” kod kuće ili negde vani (recimo u prodavnici). Na primer, ako vozite – zaustavite vozilo i čekajte sve dok se ne smiri i počne s vama normalno razgovarati. Slušajte radio ili čitajte dok čekate – tako će mu biti jasnije da s vama nema šale. Na nekom javnom mestu – bioskopu ili koncertu – izađite odmah napolje i nemojte se vratiti sve dok se ne smiri, ili još bolje, prvih par puta – odmah ga odvedite kući. Ako ste u prodavnici – što je najbrže moguće obavite što morate i ignorišite ga najbolje kako možete i niti slučajno nemojte udovoljiti njegovim prohtevima samo zato što vas drugi ljudi gledaju.
Nemojte misliti da možete pričekati dok dođete kući kako biste poradili na ispravljanju krivog ponašanja vašeg deteta. Kad god se “scena” dogodi, odmah morate reagovati. Mirno mu odmah na prvi znak kažite: “Dobro znaš da je ovakvo ponašanje neprihvatljivo. Ako nastaviš odmah idemo kući.”
Znajte da će posledice imati efekta samo ako ih koristite svaki put kada se loše ponašanje dogodi. Kao u koraku 1. – morate ostati smireni i ne pokazivati emocije. Nemojte mu održati bukvicu, vikati na njega, pokazivati ljutnju ili da ste iziritirani. I iznad svega: nemojte udovoljiti njegovim zahtevima, samo zato da vam ne bi pravio scenu. Morate biti dosledni, ne možete ga jednom kazniti, a drugi put popustiti. Ako ostanete čvrsti, ovaj problem ćete relativno brzo rešiti. Nemojte popuštati!
Komentari (0)