Ne znate gde da stavite krevetac, da li je komoda za presvlačenje bebe neophodna, koju posteljinu da izaberete… Ne brinite, ova i slična pitanja muče sve mlade roditelje kojima predstoji opremanje kutka za novorođenče. Najvažnije je da nameštaj bude bezbedan, udoban i pravilno raspoređen kako bi vam sve bilo nadohvat ruke. Funkcionalnost treba da vam bude na prvom mestu, potom sledi estetika.
Krevetac možete pozajmiti i od rođaka ili prijatelja, samo dušek mora da bude nov.
Osvetlite bebin kutak
Ukoliko je ikako moguće, za bebu opremite sobu koja ima dovoljno prirodnog svetla, mada će vam trebati i dobra centralna rasveta, najbolje zanimljiva plafonjera ili luster s dečjim motivima jarkih boja. Podne, zidne i stone lampe koje emituju prigušenu svetlost idealne su za noć, kad treba da nahranite bebu ili da je presvučete.
Pažljivo birajte krevetac
U prvim mesecima života bebi nije potrebna posebna prostorija, pa krevetac možete da stavite i u svoju spavaću sobu, što dalje od vrata, prozora, radijatora ili grejalice.
Prilikom kupovine razmišljajte prvenstveno o funkcionalnosti, sigurnosti i udobnosti. Krevetac treba da bude dobro montiran, a svi šrafovi pričvršćeni i skriveni. Ukoliko vam nedostaje prostor za odlaganje stvari, kupite krevetac s fiokom. Sjajno će poslužiti za odlaganje igračaka, posteljine i garderobe koju je beba prerasla.
Komoda vam nije neophodna
Komoda s fiokama, kadicom i pultom za prepovijanje spada u praktične komade nameštaja, ali ne i neophodne. Iznad komode montirajte policu kako bi vam kreme, štapići za uši i vlažne maramice uvek bile nadohvat ruke.
Iskusni roditelji tvrde da su najpraktičnije komode s pomičnom pločom za presvlačenje jer ćete takve koristiti godinama i nakon što dete poraste. Cene komoda kreću se od 10.000 do 15.000 dinara.
Inače, koju god komodu da odaberete imajte na umu da bebu ni na trenutak ne smete da ostavljate samu, to jest bez nadzora. jer može da padne i povredi se.
Ne zatrpavajte sobu igračkama
Pored kreveca stavite fotelju ili udobnu stolicu kako bi vam dojenje ili hranjenje bebe bilo što prijatnije. Važno je da znate da sobu ne treba da zatrpavate nameštajem i igračkama, i da dečja odeća i posteljina treba da budu napravljene od prirodnih materijala, najbolje od pamuka ili vune. Podrazumeva se da bebi ne sme da bude hladno, ali ne treba je ni pretopljavati jer će se oznojiti i osuti. Idealna temperatura u bebinoj sobi je oko 22 stepena.
Komentari (0)