Povrće iz roda krstašica može da umanji rizik obolevanja od raka dojke, naročito kod žena nosilaca jedne posebne varijante gena GSPT1, koji se dovodi u vezu s ovom vrstom kancera, poručuju američki stručnjaci s Univerziteta Vanderbilt u Nešvilu.
Oni su, naime, ustanovili da medju 6.000 Kineskinja one koje jedu najviše kineskog kupusa i bele repe (rotkve) imaju nešto manji rizik da obole od raka dojke posle menopauze od žena koje u ishrani upotrebljavaju najmanje pomenutog povrća.
Kineski kupus i bela repa su uobičajeni u tamošnjoj kuhinji, dok se u zapadnjačkoj od krstašica najviše jedu kupus, brokoli, karfiol i kelj.
Povrće iz roda krstašica sadrži izvesna jedinjenja koja se u organizmu pretvaraju u supstance poznate pod imenom izotiocijanati, za koje se smatra da imaju antikancerozno dejstvo.
Kod žena koje nemaju potencijalno opasnu varijantu pomenutog gena, rizik obolevanja od raka samo je umereno manji ukoliko jedu mnogo pomenutog povrća.
Medju ženama koje imaju takvu varijantu gena GSTP1, rizik obolevanja od raka dojke smanjuje se za oko 50 odsto ako jedu dosta povrća iz porodice krstašica, u odnosu na nosioce istog tipa gena koje jedu skromne količine tog povrća.
Gen GSTP1 je enzim koji pomaže dezintoksikaciju organizma od supstanci koje su potencijalni izazivači raka. Neka istraživanja su pokazala da posedovanje tzv. "val" varijante tog gena povećava rizik obolevanja od raka.
Moguće je, navode stručnjaci iz Tenesija, da se kod žena koje imaju "val", varijantu gena GSTP1, blagotvorni izotiocijanati brže izlučuju iz organizma nego kod drugih, pa su zato podložnije raku dojke. Upotreba većih količina povrća iz roda krstašica neutrališe taj štetni faktor.
"Mi ovo oprezno tumačimo kao dokaz da ishrana može biti faktor koji umanjuje uticaj genetske podložnosti na ukupan rizik obolevanja od raka dojke", zaključuje jedan od učesnika pomenutog istraživanja dr. Džej Fouk.
Komentari (0)