Kupus sladak, kiseo, kao salata, glavno jelo ili dodatak, sa mesom ili bez njega, pored pasulja i krompira osnova je naše kuhinje. A u našem narodu koristi se i kao hrana i kao lek.
Kupusu i rasolu se pripisuju čudesna i čudotvorna dejstva i to ne bez razloga. Hipokrat je svoje pacijente lečio kupusom, a i u tradicionalnoj narodnoj medicini ovo povrće je imalo značajno mesto.
– Sokovima od kupusa su se nekada lečili problemi digestivnog trakta, a sa bolnih upaljenih mesta „vatra" se izvlačila tako što su se stavljale obloge od listova glavice kupusa na bolno mesto – objašnjava za „Blic" Branka Mirković, nutricionista.
– Danas „svi znaju" da se mamurluk posle velikog ića i pića najbolje „leči rasolom" – dodaje ona.
Neosporno da je kupus visokovredna nutritivna namirnica i da postoji bezbroj recepata za jela, salate, pite sa kupusom. Zimu je nemoguće zamisliti bez kiselog kupusa, podvarka, sarme ili pite kupusnjače. Svi znaju da je bogat vitaminom C, ali da li znamo osnovne stvari o kupusu.
Crveni i beli
Razlikujemo beli i crveni kupus. Beli kupus može da bude od beličastozeleno do zelene boje. Crveni kupu predstavlja samo drugu formu belog kupusa.
Pored ljubičaste boje koja nastaje zbog antocijana, razlika je u veličini, crveni je nešto sitniji, glavice su vrlo čvrste i ima blago slatkast ukus.
Oblik glavice varira kao i kod belog kupusa, ispupčene, loptaste, jajolike. Vrste kao i kod belog razlikujemo po vremenu branja. Aromatični crveni kupus u poređenju sa belim ima niži sadržaj karotina, ali zato ima veći sadržaj vitamina C.
Pravila za spremanje
Kupus je najbolje koristiti sirov, bilo da ga koristite kao lek ili za detoksikaciju. Naime, dugotrajnim kuvanjem kupus gubi mnogo svojih dragocenih elemenata i postaje prilično nesvarljiv.
Lekovita svojstva
Najveće i najcenjenije svojstvo kupusa je jačanje tela i pospešivanje produkcije, tačnije stimulisanje produkcije novih ćelija – stimulisanje zarastanje rana. Kupus je bogat vitaminima, fosforom, kalcijumom, reguliše rad creva, pomaže iskašljavanje, varenje, ublažava upale i čireve.
Veoma je bogat mineralima što doprinosi boljem radu metabolizma, pre svega u pročišćavanju krvi. Zato se smatra veoma značajnom namirnicom za detoksikaciju. Dobro utiče na rad celog organizma. Zbog tih svojstava treba da je zastupljen u ishrani svih ljudi, zdravih i bolesnih, kako mladih tako i starijih.
Kod veoma rigoroznih zdravstvenih dijeta bareni kupus je uvek zastupljen. Može se konzumirati kao sirov ili samo kao sok. Kupus je bogat vlaknima i čisti ceo digestivni trakt. Može da se koristi i kod upale disajnih puteva, prehlade, bronhitisa, tonzilitisa, laringitisa, artroze, gastritisa, kolitisa, zamora, problema sa aknama, dermatoze, insuficijencije bubrega, jetre, opstipacije.
Lekovi od kupusa
Kašalj
Sirup od crvenoga kupusa smiruje kašalj.
Mamurluk
Posledice pijanstva mogu se suzbiti nakon uzimanja dve velike kašike sirupa od crvenoga kupusa. Sirup se ćete napraviti tako što ćete soku od kupusa dodati jednaku količinu šećera (ili čak nešto više) i kuvati na pari dok se ne zgusne.
Čir na želucu
Tri nepune čaše soka svežeg kupusa na dan najbolji su lek za čireve na želucu. Lečenje se sprovodi do ozdravljenja.
Promuklost
Da ne bi ostali bez glasa, mnogi pevači pre izlaska na scenu popiju šoljicu neposoljene supe od kupusa, u koju je umešan jedan žumance.
Malokrvnost
Kupus je bogat mineralnim solima, vitaminima i hlorofilom pa se preporučuje malokrvnim osobama koje bi trebalo da ga jedu sirovog ili kuvanog na pari. Bilo bi dobro da tokom dana popiju po dve čaše isceđenog soka
Komentari (0)