Izloženost nehigijenskim uslovima u najranijem periodu života ne utiče na rizik od razvoja astme kod dece, tvrde naučnici.
Najnovija istraživanja obuhvatila su bebe koje pripadaju porodicama sa lošim materijalnim uslovima i koji imaju visok rizik od pojave astme. U prethodnim studijama utvrđeno je da su odojčad u svojim domovima svakodnevno bili u velikoj meri izloženi bakterijama i alergenima, te se trebalo otkriti u kojoj meri ovi mališani mogu biti zaštićeni od razvoja astme.
Istraživanje je obuhvatilo 104 novorođenčadi iz Brazila koji su pripadali porodicama sa lošim materijalnim uslovima i koji su imali visok rizik od nastanka astme, jer su istraživači utvrdili postojanje respiratornih infekcija, izloženost alergenima i endotoksinima (toksini povezani sa određenim bakterijama) i otežano disanje kod dece.
U vreme kada su deca imala 5 godina, oko 19 % njih imali su simptome otežanog disanja, a jedine respiratorne infekcije u prvoj godini života koje su pronađene bile su upravo u vezi sa hroničnim otežanim disanjem.
Naučnici su otkrili i da izloženost alergenima i endotoksinima, kao i dojenje u prvih šest meseci života nije imalo nikakvog uticaja na razvoj astme.
Studijom je takođe potvrđeno da je 27 % dece preosetljivo na vrstu grinje koja je prisutna u kućnoj prašini, ali da to nije bilo u vezi sa otežanim disanjem kod mališana.
Komentari (0)