Proleće je godišnje doba kada se priroda budi ali i vreme kada se bude insekti, pa i krpelji. Zbog promenjivog vremena očekuje se najezda ovih sitnih dosada, koje napadaju i ljude i kućne ljubimce, Posebno na mestima gde se ove krvopije ne tretiraju. Mnoge porodice lepo vreme koriste za boravak u prirodi, a sa tim dolazi i do veće opasnosti od uboda krpelja.
Mališanima se krpelj najčešće zarije u glavu, odnosno u teme, pa ga je teže uočiti zbog kose, a primetan je tek kad se napije krvi. Zato bi roditelji obavezno svaki dan, a posebno kada se vrate sa izleta trebalo deci detaljno pregledaju glavu, ali i ostale delove tela. Takođe i osobe koje imaju više mladeža po telu, ako primete nov, neka ga pogledaju pod lupom. Ukoliko je krpelj, vide se nožice.
Ukoliko se odlučite za boravak u prirodi, trebalo bi mališanima da obučete trenerku i majicu sa dugačkim rukavima, kako bi telo bilo pokriveno.
Ubod krpelja je bezbolan, jer ovaj insekt u pljuvački sadrži nešto poput anestezije, a gotovo je nemoguće osetiti i njegovo puzanje po telu dok traži pogodno mesto za ugriz.
Oprezno u prirodi krpelji vrebaju iz trave
Krpelju je potrebno nekoliko sati kako bi pronašao najpogodnije mesto za ubod, a ukoliko se na vreme otkrije, izbegava se mogućnost zaraze od lajmske bolesti.
Kod lajmske bolesti prvo se javlja crvenilo na koži oko uboda i ova faza traje tri do četiri nedelje. Zatim se osećaju bolovi u zglobovima, strada srce i centralni nervni sistem. Pacijenti obično imaju otoke na zglobovima, povišenu temperaturu i glavobolje.
Ipak, ne treba paničiti, jer ubod ne mora uvek prouzrokovati lajmsku bolest.
Ukoliko primetite krpelja na vašoj ili koži vašeg deteta vrlo je važno da ga ne vadite sami. Ne slušajte tuđe savete, jer nestručno vađenje krpelja, može da izazove dodatne probleme. Izuzetno je važno da se javite lekaru. Nikako ne pokušavajte sami da ga uklonite, niti da na njega stavljajte alkohol, petrolej, etar ili ulje, jer će to samo insekta da natera da luči još više štetnih supstanci.
Komentari (0)