Kroz istoriju bebama je, iz raznih razloga, nuđeno kravlje mleko. Tačnije, razblaženo kravlje mleko koristilo se kao zamena za mamino mleko u raznim situacijama, a čak je postalo i opšte prihvaćeno davati bebama kravlje mleko umesto da beba doji.
Foto:Pixabay
S jedne strane razlozi za to su bili opravdani jer ranije nije postojala adaptirana mlečna formula za bebe. U situacijama kada mama nije imala mleka ili u slučaju nedostupnosti majke bebe su hranjene kravljim mlekom ili ih je hranila dojilja koja je imala mleka i za drugu bebu. S druge strane postojale su veoma problematične priče o tome da mamino mleko nije „dovoljno jako” te se kravlje mleko društveno nametalo kao standard za ishranu kako bi beba bolje napredovala.
Čak i danas kada nema potrebe za korišćenjem kravljeg mleka u ishrani beba postoje primeri kada se bebe hrane razređenim kravljim mlekom. Rizici koji proizilaze iz ovih postupaka mogu biti mnogi, a vrlo lako se mogu prevazići jer nema potrebe da ne iskoristimo sve što nam moderno doba nudi, a u cilju poboljšavanja kvaliteta života bebice.
Anemija kod beba često izazvana korišćenjem kravljeg mleka
Ukoliko koristite kravlje mleko u ishrani bebe saveti doktora su da ipak prestanete tu praksu. Jedan od razloga je anemija kod beba do godinu dana koja se često javlja zbog neadekvatne ishrane, a najčešće zbog ishrane kravljim mlekom koje otežava apsorpciju gvožđa. Prema svim naučnim dokazima jasno se vidi da bebe koje piju mleko u prvih godina dana života češće anemična od dojene dece ili dece koja su počela da piju kravlje mleko sa navršenih godinu dana.
Bitno je da pomognemo bebi da se što bolje razvija, a to možemo učiniti ili korigovanom ishranom nakon šestog meseca, ili ishranom bebe humanim mlekom iz banaka koje u Srbiji postoje tek ponegde ili adaptiranom mlečnom formulom koja je takođe kravlje mleko, ali prilagođeno bebi.
Alergija na kravlje mleko čest problem beba
Jedan od problema koji se sve češće javlja jesu alergije na kravlje mleko. Alergija se kod dece javlja zbog osetljivosti na proteine kravljeg mleka. Skoro 3% dece i odojčadi ima alergiju na proteine kravljeg mleka. Bebe su posebno osetljive, jer još uvek imaju nerazvijen imuni sistem i sistem za varenje. Do alergije može doći nasledno ili zbog osetljivosti mladog bebinog organizma. Te alergije često su prolaznog karaktera, ali ipak mogu biti veoma neprijatne za dete.
Svakako je dojenje najbolja opcija za bebu. Nažalost u životu nije uvek moguće podstaći i održati laktaciju te, čak i uz velike napore mame, dojenje ponekada nije moguće. U tim momentima trebalo bi izbeći sve faktore koji bi mogli da koče razvoj bebe te se roditeljima savetuje da kravlje mleko ne bude opcija za kojom bi posegli ukoliko je njihova beba mlađa od 12 meseci.
Komentari (0)