Da li znate kako se prepoznaje problem sa podjezičnom resicom?
Frenulum, odnosno resica ispod jezika kojom je jezik povezan za dno usta, kod nekih beba može biti skraćen što dovodi do problema već u prvim danima. Beba otežano sisa, teško guta, a vremenom se ovaj problem povećava i utiče i na druge stvari. Skraćena podjezična resica je nasledna.
Foto: Freepik
Kako prepoznati skraćenu podjezičnu resicu?
Nekada se ovaj problem reši sam od sebe
Skraćena podjezična resica ne dozvoljava bebi da podigne jezik – što će se vrlo lako primetiti dok beba plače. Među prvim pokazateljima da postoji ovaj problem jeste upravo otežano sisanje, zbog čega će i beba češće biti nervozna.
Jezik sa skraćenom resicom ispod ima srcolik završetak, a ne špicast, što možete videti kada se beba isplazi, odnosno kada pokuša da izbaci jezik van usta.
Skraćena podjezična resica kod beba utiče i na majke
Otežano sisanje kod beba dovodi do niza problema – od grčeva i nervoze, do pojave mastitisa kod majki
Osim što otežava bebama da sisaju, skraćeni frenulum utiče i na stvaranje ragada na bradavicama majke, ali i na pojavu mastitisa. Upravo zbog nemogućnosti da neometano sisaju – tokom dojenja mogu nastati ovi problemi na dojkama majke.
Mastitis se može pojaviti jer beba ne isprazni pravilno dojku tokom sisanja, pa dolazi do zastoja mleka i zapušavanja kanala. Osim toga, neadekvatno pražnjenje dojke dovodi i do smanjenja količine mleka upravo zbog kraćeg sisanja.
Kada potražiti pomoć lekara specijaliste?
Foto: Freepik
Pomoć lekara potražiti odmah nakon što ste primetili problem. Ukoliko niste sigurno da je franulum (podjezična resica) zaista skraćen – prvo se konsultujte sa pedijatrom koji će to ustanoviti.
Kako se rešava problem skraćene podjezične resice?
U nekim slučajevima problem se rešava sam od sebe – kada dođe do sponatnog pucanja resice. Ako, pak, do toga ne dođe u prvih nekoliko meseci – potrebno je uraditi jednostavnu intervenciju – frenulotomiju – koju obavlja otorinolaringolog.
Foto: Freepik
Za bebe do 6 meseci ovaj postupak se obavlja bez anestezije, dok je u kasnijem periodu života potrebno ovu intervenciju uraditi pod totalnom anestezijom.
Kako skraćena podjezična resica utiče na dalji razvoj dece?
Ukoliko se ne reši na vreme, skraćena podjezična resica može uticati i na razvoj govora kod dece. Za pravilno izgovaranje određenih glasova, kao što u Č, Š, Ž, Dž, L i R potrebno je da podjezična resica bude dovoljno rastegljiva da bi jezik neometano mogao da se pokreće.
Osim govora, ovaj problem može otežati hranjenje čvrstom hranom i gutanje, a može dovesti i do razmaka između prednjih gornjih zuba (sekutića) a kasnije i pojave povlačenja desni.
Komentari (0)