Najnovije finsko istraživanje može vam ponuditi savet – izvadite ih! Naime, stručnjaci univerziteta u Ouluu ustanovili su kako je upala grla čak 40 posto ređa kod osoba kojima su krajnici uklonjeni.
U studiju su bili uključeni finski pacijenti s ponavljajućim faringitisom (upalom grla): jedni su prošli operaciju uklanjanja krajnika (tonzilektomiju), dok su drugi još uvek čekali svoj red na ovu operaciju. Stručnjaci su došli do zaključka kako je samo četiri posto ispitanika kojima su uklonjeni krajnici zatražilo pomoć lekara zbog upale grla u okviru pet meseci nakon operacije, u poređenju sa 43 posto pacijenata koji su čekali svoj red.
Krajnici (tonzile ili mandule) specijalizovani su limfni čvorovi, smešteni u usnoj šupljini i ždrelu, a predstavljaju deo imunološkog sistema. Kada se upale, krajnici postanu crveni i otečeni, a na njihovoj površini mogu biti vidljive i bele tačkice (gnojni iscedak). Upalu prati grlobolja i otežano gutanje, a ponekad se mogu javiti otečeni limfni čvorovi na vratu.
Upalu krajnika izazivaju i bakterije i virusi, a širenje bolesti je po pravilu kapljičnim putem (kašljanje i kijanje).
Najčešće indikacije za vađenje nepčanih krajnika učestale su ponavljajuće epizode akutnih upala (kliničke smernice su da se tonzilektomija preporuči deci i odraslima s pet ili više upala krajnika godišnje), te hronična upala krajnika obeležena hroničnim promenama tkiva uz trajnu bolnost u tom području.
Komentari (0)