Beloruski i ruski naučnici nadaju se da će se genetski modifikovano kozje mleko moći upotrebiti kod majki koje ne mogu dojiti svoje dete.
Projekat, koji je započet, uključuje razvijanje antibiotičke kvalitete laktoferina, imunološkog proteina koji se nalazi u majčinom mleku, ali koji se može dodati kozjem mleku preko genetske modifikacije.
Dr Elena Sadchikova, koja vodi to istraživanje, kaže da se na farmi izvan Moske uzgaja 90 genetskih modifikovanih mladih koza i koje će, nadaju se naučnici, dati mleko istog ili većeg kvaliteta laktoferina koje je u majčinom mleku.
"Cilj tog projekta je da se proizvede mleko sa ljudskim proteinima i da se naprave lekovi koji će se moći koristiti u lečenju raka i bolesti imunološkog i probavnog sistema", izjavio je dr Pytor Vitsyaz iz Beloruske nacionalne akademije nauka.
Slični naučni projekti rade se u Holandiji i Kini. Holandski naučnici stvorili su transgenetsku kravu koja je proizvodila laktoferin, ali u malim količinama. Koze koje se koriste u rusko-beloruskom projektu, uzete su pre krava, iz razloga što traže manju brigu, daju više mleka s obzirom na veličinu, te su manje podložne spoljašnjim faktorima kao što je temperatura.
Komentari (0)