Kako prenosi agencija „Frans pres”, Danska je posle mesec dana otvorila deo svojih predškolskih ustanova i osnovnih škola, nakon uvođenja restrikcija 12. marta.
U polovini opština i 35 odsto ustanova u Kopenhagenu škole su nastavile s nastavom, dok su ostali gradovi zatražili dodatno vreme, kako bi se prilagodili pravilima zaštite, tako da se očekuje da će svi vrtići i sve školske ustanove u državi početi da rade do 20. aprila.
Foto: Shutterstock
I druge države ublažavaju mere, dok SZO upozorava
I neke druge evropske zemlje, čak i one koje su najteže pogođene epidemijom virusa korona, najavljuju ublažavanje restriktivnih mera ili ih već primenjuju. Tako, na primer, u Španijii i Austriji delimično su ublaženi propisi, pa su se radnici pojedinih službi vratili na posao, dok su Italija i Francuska nastavile primenu oštrijih mera.
U Španiji su dozvolili da radi građevinska industrija i proizvodnja. Radnje, barovi i javni prostori biće zatvoreni do 26. aprila, iako u toj državi epidemija ne jenjava. U Austriji je 14. aprila otvoreno na hiljade prodavnica, mada su vlasti saopštile da kriza još nije okončana.
Foto: Freepik
Kada je reč o Francuskoj i Italiji, u Italiji je sprovođenje restriktivnih mera produženo do 3. maja, a francuski predsednik Emanuel Makron objavio je da će u njegovoj zemlji vanredne mere trajati do 11. maja.
Iz Svetske zdravstvene organizacije upozoravaju pojedine države da ne popuštaju sa restrikcijama, jer pandemija ne jenjava, iako je u evropskim žarištima, poput Italije i Španije, zabeležen smanjen broj novoprijavljenih slučajeva, što pak ne važi za Veliku Britaniju i Tursku, recimo.
– Na globalnom nivou devedeset odsto slučajeva zabeleženo je u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama. Vrhunac pandemije tek predstoji – rekla je u Ženevi Margaret Heris, predstavnica za medije (SZO).
Na današnji dan, više od dva miliona ljudi širom sveta je obolelo od Kovida-19, dok ih je nepunih 129 hiljada preminulo – od toga 26 hiljada u SAD, 21 hiljada u Italiji i u Španiji 18,5 hiljada. Francuska je na 4. mestu po briju umrlih (15,8 hiljada), dok ih je u Ujedinjenom Kraljevstvu 12,8 hiljada.
Komentari (0)