Veliki broj roditelja pred teškom odlukom – šta da radimo?
Pandemija koronavirusa donela nam je mnoge promene, a ponajviše novih, neodgovorenih pitanja koja su sa sobom povukla i određene strahove. Iako deluje da je ceo svet stao i da je sve drugačije, ponajviše u onom lošem smislu, realnost je da se svet zapravo sasvim dobro uklopio ali još uvek pronalazi načine da živi iole uobičajeno i „normalno” tokom trajanja pandemije.
S obzirom da nemamo puno opcija, prilagođavanje situaciji prvenstveno u smislu poštovanja zaštitnih i higijenskih mera je jedini logičan potez dok nestrpljivo čekamo pronalazak vakcine za koronavirus.
Naša briga je prirodno najviše usmerena ka osetljivim grupama, a to su između ostalog – bebe i deca. Roditelji su se našli pred teškim odlukama šta je najbolji izbor za dobrobit dece, naročito one porodice u kojima su oba roditelja primorana da rade, a nemaju kome da ostave dete na čuvanje. Jedino rešenje u tom slučaju su jaslice i vrtići, ili ukoliko roditelji finansijski to mogu da istrpe – dadilje ili privatni vrtići.
Foto: Freepik
Koliko su vrtići bezbedni za boravak dece tokom pandemije koronavirusa?
Na ovo pitanje nije jednostavno dati odgovor, sve zavisi od vrtića i zaposlenih, ali takođe i broja dece koja u njemu svakodnevno borave. U računicu takođe treba da uzmemo činjenicu da se ni svi roditelji te dece ne pridržavaju mera i potencijalno mogu biti prenosioci virusa. Iako je država propisala određene mere zaštite koje važe za sve ustanove, nerealno je očekivati da će se one sprovesti isto u svakom vrtiću. Ono što možemo da očekujemo je da će svaki vrtić učiniti najbolje što je u njegovoj mogućnosti da što bolje zaštiti decu tokom njihovog boravka.
Važno je razumeti da potpuna zaštita u radu sa decom ne može postojati, ali i kad bi bila moguća, to nikako ne bi bila normalna niti zdrava atmosfera za boravak dece kojima je potrebna komunikacija, ostvarenje kontakta sa drugom decom, i pre svega – puno ljubavi.
Sreća u nesreći je da, prema dosadašnjoj statistici, deca retko oboljevaju od virusa covid-19, i ukoliko se desi da se zaraze, ispoljavaju samo lakše simptome i kliničku sliku koja ima dobre prognoze. Naravno, ne smemo se osloniti u potpunosti na statistiku, ali olakšica je znati da dečji imunitet uspeva da se odbrani od virusa bez težih posledica.
Foto: Freepik
Postoji li način da dodatno zaštitim dete dok je u vrtiću?
Ukoliko je vaše dete malo starijeg uzrasta (4 – 6 godina), moguće je naučiti ga o čemu treba da povede računa dok je u kontaktu sa drugom decom. Koliko će dete poštovati te savete, zavisi samo od prirode i zrelosti deteta. Možete mu reći da ne čačka nos i ne stavlja prste u usta, kao i da ne koristi tuđ pribor za jelo i piće. Naravno, treba mu objasniti da posle toaleta obavezno mora da opere ruke sapunom.
Neka deca su čak voljna da nose maske, pogotovo one tekstilne koje na sebi imaju crtane i zanimljive motive. Ako vaše dete samostalno izrazi želju za tim, pustite ga slobodno ali mu objasnite da svoju masku ne sme da deli sa drugom decom.
Imajte u vidu da dete neće ispoštovati ove mere u potpunosti, kao i da će želja za nošenjem maske biti verovatno kratkog ili periodičnog daha.
Foto: Freepik
Kako da znam da vaspitačice i zaposleni u vrtiću pravilno sprovode zaštitne mere?
Da biste dobili bolji uvid u situaciju i stanje u vašem vrtiću, najbolje je da otvoreno porazgovarate sa vaspitačicama i pitate ih sve što vas zanima i muči. Uostalom, ako su neke mere sprovedene, vi ćete bez sumnje to primetiti prilikom predaje deteta. Nema razloga zašto se vrtići ne bi držali propisa, ali ukoliko ste i dalje skeptični, najbolje da proverite sve u razgovoru sa vaspitačicama.
Foto: Freepik
Šta ako se kod deta pojave simptomi koronavirusa?
Ako primetite da vaše dete ispoljava simptome poput visoke temperature, kašlja, otežanog disanja, glavobolje – ne donosite odmah zaključak da se zarazilo koronavirusom. Do povišene temperature može doći iz mnogo razloga, kao što su grip, boginje, ili neka druga infekcija. Isto važi i za kašalj i bol u grlu. Pogrešno je odmah pretpostaviti da vam se dete zarazilo koronavirusom, jer je daleko veća šansa da je u pitanju prehlada, grip ili neka druga sezonska bolest. Slušajte savete lekara i pratite vaše dete.
Simptomi koronavirusa se kod dece, pored visoke temperature i kašlja mogu biti:
– Curenje nosa
– Umor
– Bolovi u mišićima
– Povraćanje
– Dijareja
Zapamtite, navedeni simptomi ne znače da je vaše dete zasigurno zaraženo koronavirusom. Mnoge dečije bolesti za simptome imaju navedene tegobe i samo medicinski stručna osoba može da da procenu ima li potrebe dete testirati na koronavirus.
Foto: Freepik
Da li smem da vratim dete u vrtić nakon preležane bolesti?
Sve zavisi koju bolest je dete preležalo. Vaš lekar će vas savetovati da li i kada smete dete vratiti u vrtić, kako ne bi potencijalno preneo bolest drugoj deci.
Na primer, ako je dete bilo prehlađeno i nije imalo povišenu temperaturu, šansa je da ćete ga moći vratiti u vrtić čim ozdravi, ali ako je, recimo, imalo i druge simptome, kao što su jak kašalj praćen visokom temperaturom, u tom slučaju će vam se možda savetovati da pričekate par nedelja nakon ozdravljenja pre nego što ga ponovo vratite u vrtić. U svakom slučaju biće vam potrebna potvrda pedijatra da bi dete ponovo primili u vrtić.
Foto: Freepik
Kakva je situacija sa decom jaslenog uzrasta?
Deca do 3 godine starosti nemaju ništa veći rizik od zaraze koronavirusom od starije dece tj. dece vrtićkog uzrasta. Isto tako, ako se kojim slučajem dogodi da se zaraze, uglavnom preleže koronavirus kao i svaki drugi grip ili prehladu.
Ono što vi kao roditelji možete da učinite da biste se dodatno zaštitili je da nakon dolaska kući iz jaslica, detetu detaljno operete ruke ili ga okupate, a odeću koju je nosilo u vrtiću ne koristite opet već je odložite na pranje. To, naravno, nije garancija da vaše dete neće negde pokupiti virus, ali svakako da smanjuje šansu za njegov dalji prenos putem kontakta s odećom i kožom.
Foto: Freepik
Kod kuće je bezbednije, ali..
Budite sigurni i spremni da će vas manje-više svaka osoba savetovati da ne dajete dete u vrtić tokom trajanja pandemije i da nekako pokušate da nađete drugu opciju za čuvanje.
Taj savet ima smisla skroz i potpuno je opravdan iz mnogih razloga, ali nažalost, za neke roditelje on ne postoji kao opcija.
Nećete ispasti manje brižan ili „loš” roditelj ako dete date u vrtić, niti ćete ispasti dobar roditelj koji više voli svoju decu ako ostanete da čuvate svoje dete.
Ipak, ukoliko ste u mogućnosti i imate opciju da vi ili vaš partner čuvate dete, svakako da je to, bez sumnje, daleko bezbednija opcija od slanja deteta u vrtić.
Komentari (0)