Oko 300 dobrovoljaca primiće vakcinu tokom narednih nekoliko nedelja, kao deo testiranja pod nadzorom profesora Robina Šatoka i njegovih kolega na Londonskom Imperijalnom Koledžu.
Vakcina, koja je prethodno testirana na životinjama, dala je odlične rezultate nakon čega je odlučeno da je spremna za sledeći korak – testiranje na ljudima. Ovo testiranje je samo jedno od mnogobrojnih koja se odvijaju širom sveta. Trenutno je u planu preko 120 programa testiranja na volonterima.
Mnogi mladi ljudi su se odazvali kao volonteri za testiranje najnovije vakcine:
„Želim da pomognem naučnicima da pobede virus.” – izjavila je tridesetdevetogodišnja Kejti.
„Nisam znala na koji način da pomognem a ovo je delovalo kao nešto što mogu da uradim. Shvatila sam da stvari neće ići na bolje dokle god ne naprave vakcinu i želela sam da doprinesem tom procesu i progresu.” – dodala je.
Po završetku prve faze testiranja, još jedno testiranje planirano je u oktobru, u kojem bi učestvovalo preko 6000 ljudi.
Tim sa Londonskog Imperijalnog Koledža koji vodi profesor Robin Šatok se nada da će vakcina biti spremna za distribuciju i širu upotrebu u Velikoj Britaniji i ostatku sveta početkom 2021. godine.
Nov pristup
Većina tradicionalnih vakcina bazirana je na oslabljenoj ili izmenjenoj formi virusa ali to nije slučaj sa ovom, novom vakcinom. „Imperijalna vakcina”, kako su je nazvali, koristi drugačiji pristup – sintetički oblik genetičkog koda, RNK, koji oponaša virus. Kada se ubrizga u mišić, RNK se množi i pravi sopstvene kopije, zatim šalje instrukciju ćelijama u telu da naprave kopije proteina koji se nalaze na spoljnjem omotaču virusa. Na taj način, imuni sistem uči da prepozna i napadne korona virus pre nego što se on razvije u Covid-19.
Iz razloga što se u „Imperijalnoj vakcini” koristi samo mali deo genetičkog koda, Šatokov tim je izjavio da će jedna litra specijalnog sintetičkog materijala biti dovoljna da se proizvede preko dva miliona vakcina.
Za razliku od prethodnih testiranja na ljudima gde se prilikom testiranja davala samo jedna doza, „Imperijalna vakcina” će se dobijati u dve doze u razmaku od četiri nedelje.
„Ukoliko se nakon svih testiranja ove godine vakcina pokaže kao uspešna, metoda sintetičke RNK (ribonukleinske kiseline) bi mogla biti revolucionarna.” – izjavio je profesor Šatok.
U ovo istraživanje je do sada uloženo preko 41 milion funti od strane vlade Velike Britanije, kao i preko 5 miliona funti putem drugih donacija.
Komentari (0)