Majke zaražene korona virusom verovatno neće preneti infekciju na bebu ako se preduzmu odgovorajuće zdravstvene mere, pokazalo je istraživanje objavljeno nedavno u časopisu The Lancet Child & Adolescent Health, prenosi Blic Žena.
Naučnici nisu registrovali nijedan prenos virusa u ispitivanju 120 beba i 116 majki pozitivnih na koronu, čak i kada su ih mame dojile i delile sobu sa njima, navodi CNN.
Ipak, preduzete su određene mere predostrožnosti. Bebe su bile u zatvorenim krevecima, udaljinim šest metara od majki, osim tokom dojenja, a od majki se zahtevalo da nose hiruške maske dok su pored beba i da se pridržavaju higijenskih mera vezanih za grudi i ruke.
Foto: Freepik
Istraživanje je obuhvatilo majke i bebe u tri bolnice u Njujorku i trajalo je od 22. marta do 17. maja. Sve bebe uključene u studiju testirane su na kovid-19 preko brisa iz nosa, 24 sati nakon rođenja. Naučnici su nakon toga sproveli dodatne analize.
Od 120 beba, 82 praćene su pet do sedam dana nakon rođenja. Većina – 68 beba, boravilo je u sobi sa majkom, a 64 su dojene. Sedamdeset i devet beba testirano je ponovo, pet do sedam dana nakon prvog testa, a 72 su testirane dve nedelje po rođenju.
Nijedan rezultat nije bio pozitivan, a bebe nisu pokazivale simptome kovida, saopštila je Dečja bolnica Weill Cornell Medicine – New York Presbyterian u Njujorku. Istraživači su napomenuli da u vreme istraživanja testovi krvi, stolica i urina beba nisu bili odobreni (ukoliko se beba zarazi u materici, bris iz nosa to ne može da pokaže, rekli su). Kada je higijena i upotreba maski u pitanju, pouzdali su se u ono što su im majke ispričale.
Trećina majki nije došla na kontrolne analize, a autori studije objasnili su da su verovatno razlog tome bili izlazak iz kuće i korišćenje javnog prevoza koji nose određen rizik od zaraze. Istakli su da su potrebne veće studije da bi se dale konačne preporuke.
Foto: Freepik
– Podaci o riziku prenošenja kovida-19 tokom trudnoće ili tokom dojenja ograničeni su na mali broj studija – rekla je vođa istraživanja dr Kristina Salvavtore, šef odeljenja za dečje infektivne bolesti u bolnici u Njujorku, i dodala: – Shodno tome, smernice za trudnice i porodilje mogu da varijaju. Nadamo se da će naša studija malo umiriti mame malim rizikom od prenosa kovida na bebe. Međutim, potrebne su veće studije da bismo bolje razumeli rizike od prenošenja virusa sa majke na dete.
SMERNICE ZA MAME
Studija je potvrdila trenutne smernice Svetske zdravstvene organizacije i Američke akademije za pedijatriju, a grupa pedijatara je svoje savete ažurirala u sredu.
U aprilu je Američka akademija za pedijatriju preporučila privremeno odvajanje novorođenčadi od zaraženih majki, na osnovu ograničenih podataka iz Kine, gde su lekari uvek odvajali zaražene majke od novorođenčadi nakon rođenja i izlovali ih 14 dana.
– Ono što sada znamo jeste da je rizik da se novorođenče zarazi tokom porođaja mali kada se preduzmu mere predostrožnosti – rekao je autor studije dr Karen Puoplo, direktor Odeljenja za negu novorođenčadi u Dečjoj bolnici u Filadelfiji.
Napomenuo je da je rizik u kratkom roku mali, ako se preduzimaju mere za kontrolu infekcije za majke bebe, i da je tada zaštita istovetna fizičkom razdvajanju mama i nororođenčadi.
Foto: Freepik
Savet grupa pedijatara je da se ne izbegava dojenje, iako ima nekoliko studija koje tvrde da su u majčinom mleku pronađene čestice virusa, ali da se ne zna da li je taj virus održiv u mleku, da li može da utiče na bebu i da li se zaštitna antitela izlučuju mlekom.
Svetska zdravstvena organizacija kaže da su koristi dojenja veće od potencijalnog rizika prenosa kovida-19 sa majke na bebu.
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti registrovali su 12.969 slučajeva kovida među trudnicama od 22. januara do 21. jula, 35 žena je preminulo.
Trenutni podaci Američke akademije za pedijatriju pokazuju da je od dva do pet procenata novorođenčadi testirano pozitivno na kovid u prva 24 do 96 sati nakon rođenja, ukoliko je majka bila zaražena.
Iako je časopis „Priroda komunikacije” prošle nedelje objavio da ima jakih dokaza o transmisiiji virusa sa trudnice na bebu, naučnici tvrde da je kovid-19 infekcija u materici retka.
Dojenje u vreme koronavirusa: Šta je VAŽNO da znamo >>
Izvor: Blic Žena
Komentari (0)