Čak i kada pravite sok od šargarepe treba dodati kašičicu ulja. Naime šargarepa sadrži najviše karotina koji se uz pomoć malo masnoće pretvara u vitamin A.
* Šargarepa će brže omekšati tokom kuvanja ako se u vodu stavi kašičica šećera. Šargarepa je skuvana kada padne na dno šerpe.
* Zeleno povrće će duže zadržati svoju svežinu ako ga pre nego što ga stavite u frižider umotate u foliju.
* Pomorandžu ćete lakše oljuštiti ako je prelijete vrelom vodom i ostavite da stoji 5 minuta. Tako ćete koru i beli deo ispod nje lakše ukloniti, a sok će biti mnogo ukusniji.
* Kada kuvate mahunarke (pasulj, grašak, sočivo, bob…) i voda vam iskipi a kuvanje nije gotovo, dodajte ključalu vodu, nikako hladnu da mahunarkama ne pokvarite ukus.
* Sveže začinsko bilje puno je vitamina koji se uništavaju kuvanjem. Zato ih iseckajte neposredno pre upotrebe i jelu dodajte na kraju kuvanja.
* Ukoliko želite da kuvana cvekla sačuva svoju lepu, jarko crvenu boju kuvajte je u ljusci i nemojte joj odseći koren do kraja.
* Karfiol pre kuvanja držite desetak minuta u hladnoj vodi i on se neće raspasti tokom kuvanja. U vodu u kojoj kuvate karfiol i kupus sipajte malo limunovog soka i iz lonca se neće širiti neprijatan miris.
* Naprslo jaje se može kuvati, a da ono pri tome ne iscuri. Pukotinu na ljusci treba samo premazati limunovim sokom.
* Kada otvorite teglu senfa sipajte u nju malo ulja i senf se neće osušiti. Postoji, međutim, lek i za već osušeni senf: umutite pola kašičice šećera sa kašičicom sirćeta i ovu mešavinu pomešajte sa senfom.
Komentari (0)