Ukoliko imate simptome koronavirusa ili ste bili u kontaktu sa zaraženom osobom, dobra vest je da sada serološki test iz krvi, možete uraditi i u privatnim laboratorijama, kako biste izbegli duže čekanje na rezultate testa.
Kako se radi test i koliko ćemo čekati na rezultate, saznajemo od dr Slađane Golubović, specijaliste mikrobiologije iz Jugolab laboratorije.
Foto: Freepik
Šta su serološki testovi i kako se rade?
Serološki testovi potvrđuju prisustvo antitela klase IgM, koja se u krvi pacijenta pojavljuju oko osam dana od pojave simptoma. IgM antitela, uz anamnestičke podatke o postojanju simptoma i kliničke slike, predstavljaju potvrdu da se radi o akutnoj infekciji. Ukoliko su prisutna samo IgG antitela, to govori o „preležanoj” infekciji tj. o kontaktu sa virusom. Uzorak kod ovih testova je krv, objašnjava nam dr Golubović i napominje da ovaj test nije onaj koji se koristi u svrhu putovanja.
Važno je napomenuti da ovi testovi imaju kliničko – dijagnostički značaj za praćenje toka bolesti. Testovi se ne koriste u svrhu putovanja.
Ko može da radi serološki test na kovid-19?
Antitela na koronavirus mogu da rade svi, bez ograničenja, samoinicijativno, ako žele da znaju da li su bili u kontaktu sa virusom ili ako žele da znaju da li imaju trenutnu infekciju.
Test je opravdano raditi 8-10 dana od početka pojave simptoma, kao što su povišena temperatura, slabost, malaksalost, bolovi u mišićima, umor, suv kašalj, teškoće pri disanju, bol i pritisak u grudima. Manje česti simptomi su: upaljeno grlo, dijareja, gubitak čula mirisa i ukusa, glavobolja, upala rožnjače, osip po koži.
Od trenutka zaraze do pojave simptoma obično prođe 5-6 dana, ali taj period može da traje i do 14 dana.
Na ovaj test može da uputi lekar ili da osoba dođe samoinicijativno.
Kako se test radi?
Serološki testovi za dokazivanje prisustva antitela u krvi pacijenta, u laboratorijama „Jugolab” rade se na tri aparata:
- VIDAS (BIOMERIEUX) metoda: elfa (sendvič enzimski imunotest u dva koraka, sa završnom detekcijom fluoroscencije)
- NAISSA (NEOMEDICA) metoda: automatski eliza monotest
- C 6000 (ROCHE) metoda: eclia (elektrohemiluminescencija)
Antitela klase IgM se mogu detektovati osam dana (ili kasnije) od početka simptoma. Nakon porasta imunoglobulina klase M (IgM), sledi porast imunoglobulina klase G (IgG).
Kada ću dobiti rezultate testa?
Nalazi se izdaju istog dana ili najkasnije sutradan.
Gde mogu da uradim test?
Test možete uraditi u svim „Jugolab” laboratorijama. Spisak laboratorija pogledajte OVDE
Na teritoriji Beograda test možete uraditi u Biomedica laboratorijama. Lokacije Biomedica laboratorija pogledajte OVDE.
Komentari (0)