Možda vi niste vođa u okviru organizacije za koju radite, ali bi trebalo da budete vođa svoje porodice, ako već niste. Roditelji imaju odgovornost da vode svoje porodice, da usmeravaju, da svojim ponašanjem služe deci kao uzori, da utiču na formiranje detetovih stavova i sistema vrednosti. Ono što ne dobije u porodici dete će potražiti spolja, u nekim drugim grupama, imale one pozitivan ili negativan uticaj na njega.
Ukoliko se dete ne oseća prihvaćeno u porodici, ukoliko nema osećaj pripadnosti i zajedništva to će mu biti važnije da osigura pripadnost tim drugim grupama. Kako kod deteta obezbediti osećaj pripadnosti porodici i zajedništva? Ključna reč je komunikacija.
Saslušajte ih, imaju nešto važno da vam kažu
Da li važne odluke donosite na nivou porodice? Da li sednete i razgovarate o važnim stvarima? Da li imate naviku da se dogovarate? Da li svako ima pravo da iznese svoj predlog i bude saslušan od strane drugih?
Ako retko komunicirate jedni sa drugima imaćete malo toga zajedničkog i povezivaće vas samo navika na zajednički život. Kvalitetna komunikacija deteta sa članovima porodice jača njegov osećaj pripadnosti porodici. Komunikacija znači zajedništvo jer kroz komunikaciju postajete bliži jedni sa drugima, vaši odnosi se razvijaju i jačaju.
Tražite od deteta da postavi svoje ciljeve za ovu godinu (npr. cilj mi je da naučim da vozim biciklu, da četvrti razred završim sa odličnim uspehom, da naučim da plivam, da zaradim džeparac…). Pitajte ga koje su mu želje (npr. želelo bih da idem na more sa društvom, da moj tim pobedi, da raspust provedem kod bake, da više vremena provodimo zajedno, želeo bih da mi kupite nove patike…). Pitajte dete šta očekuje od vas roditelja, ali i šta vi od njega možete očekivati.
Razgovor kroz igru njima puno znači
Vi takođe iznesite svoje utiske, očekivanja, želje i ciljeve. Podelite ih sa porodicom, naročito ako se tiču članova porodice. Na primer, „Malo vremena nalazimo jedni za druge i to mi se ne dopada, predlažem da vikende provodimo zajedno i da više boravimo u prirodi, očekujem da mi više pomažete oko kućnih poslova, ono što mi se kod tebe najviše dopada je odgovornost, a kod tvog brata radoznalost, cilj mi je da smršam, da napredujem na poslu, da naučim da dajem zaduženja umesto da očekujem da čitate moje misli…”.
Na ovaj način dobijate priliku da bolje upoznate svoje dete, da vidite kako razmišlja, da saznate kako vas kao roditelja doživljava, šta misli o vama, podstičete samopouzdanje kod deteta, stavljate mu do znanja da vam je važno njegovo mišljenje, njegove želje i potrebe, ali i drugih članova porodice, podstičete ga da misli i planira svoje vreme i obaveze, učite ga odgovornosti, razvijate osećaj pripadnosti porodici i jačate timski duh. Pored toga stavljate detetu do znanja šta vam se kod njega dopada, zbog čega ste ponosni na njega, koje ponašanje ne odobravate i šta očekujete od njega.
Budite uzor i lider svoje porodice
Evo nekih ideja za porodična pravila: mi svi doprinosimo da ovaj stan bude čist i uredan; mi ne koristimo ružne reči; mi pitamo kada nešto ne znamo i ne ismevamo one koji ne znaju ili pogreše; mi izvršavamo svoje obaveze, kod nas u porodici nema lenjih; mi ne ismevamo siromašne i one koji imaju manje od nas…
Komentari (0)