Jedno istraživanje je pokazalo je da nije malo tinejdžerki u Nemačkoj koje bi želele da budu majke. Sada je pokrenut projekat čiji je cilj da se zainteresovanim maloletnicama pokaže kako je to u praksi.
Tako lutka Mihel može sve što može i prava beba – jeca, vrišti, puni pelene, pije…Dečko-lutka obučen u crvenog zeku leži u korpi za nošenje i niko ne može da ga smiri. Čak ni flašica koju mu sedamnaestogodišnja Julija strpljivo nudi.
"Jednostavno je nezadovoljan. Moram da pričekam, a onda opet da pokušam. Onda ćemo videti. Nahranim ga, a on onda počne da plače, iako mu ništa loše nisam uradila. Tad se samo mora pričekati, pa opet probati", objašnjava Julija.
Julija još pati zbog poslednje neprospavane noći. Dva dana je majka, a mali Mihel stalno nešto hoće: flašicu sa mlekom ili čiste pelene. Traži da ga nose i da ga ljuljaju. Julija se žali: "Za mene je to stvarno opterećenje".
Mihel doduše nije prava beba, ali kompjuterski čip koji je u njemu ugrađen tačno imitira život bebe. Za "majku" je to naporno.
Julija učestvuje u projektu čiji je cilj da se devojke konkretno upoznaju sa temom trudnoća. šest učenica gimnazije Ladnrat Lukas u Leverkuzenu nedelju dana se staraju o kompjuterskim bebama. Ugrađeni čip zapisuje koliko se "majka" bavi svojim "detetom".
"Reč je o slobodnom odlučivanju. Mi ne želimo nikoga da zaplašimo, niti da probudimo grižu savesti. Želimo da ojačamo samopouzdanje. Znači, nije reč o stvaranju straha od seksualnosti", kaže za "Dojče vele (Deutsche Welle) Pia Hek iz Pro Familije, savetovališta koje je pokrenulo ovaj projekat.
Na kraju projekta nekim devojčicama teško pada da se odvoje od lutke. Julija je pak konstatovala da joj beba u ovom trenutku zaista nije potrebna.
Komentari (0)