Muškarci, kao očevi, diskriminisani su na svim poljima, a posebno oni razvedeni, kaže za naš portal predsednik Udruženja očeva iz Novog Sada Dejan Pavlović, povodom Međunarodnog dana muškaraca koji se obeležava 19. novembra.
Najčešći vid diskriminacije, sa kojima se poslednjih nekoliko godina suočavaju očevi, je kada im lekari ne dozvoljavaju da budu pratnja svojoj bolesnoj deci u zdravstvenim ustanovama u kojima im se leče deca.
Poslednji ovakav slučaj diskriminacije očeva zabeležen je letos u Zrenjaninu, kada je lekar odbio da primi oca kao pratnju bolesnom detetu u Opštoj bolnici “Đorđe Joanović”. Roditelji su se požalili Pokrajinskom ombudsmanu i Udruženju očeva, pa je vojvođanski zaštitnik građana napisao preporuku da bolnica “izmeni proceduru prijema u stacionar Pedijatrijske službe tako što će za pratioce detetu umesto majke i pratilja navesti roditelje, čime će upotpuniti sadržinu navedenog akta na način koji će omogućiti da oba roditelja pod jednakim uslovima mogu da budu u pratnji deteta na bolničkom lečenju”.
Baš zahvaljujući Udruženju očeva od prošle godine je u Dečjoj bolnici u Novom Sadu izmenjeno ovo diskriminatorsko pravilo.
– Našim, ali i zalaganjem Zaštitnika prava građana, uspeli smo najpre ovu odluku da promenimo u Intitutu za zdravstvenu zaštitu decu i omladinu Vojvodine, a sada se ta odluka polako sprovodi u većini bolnica u Srbiji. Problem je uglavnom bio na odeljenjima neonatologije, gde su pratnja deci mahom majke koje doje bebe. Mi iz Udruženja smo čak ponudili da nabavimo paravane, kako bi majke koje doje bile odvojene od očeva – rekao je Pavlović.
Dejan Pavlović se bori protiv diskriminacije očeva
Prema njegovim rečima, u ovakvim slučajevima su posebno ugroženi očevi koji su razvedeni od svoje supruge jer mnogima od njih bivše žene zabranjuju da vide dete ni kada je zdravo ni kada se razboli.
-Najčešći vid diskriminacije i zlostavljanja trpe očevi kada im bivše supruge zabranjuju da viđaju decu. I kada se partneri razvedu, dete bi trebalo da ima kontakt sa oba roditelja, bez obzira sa kojim je ostalo da živi. Kada je odnos među bivšim supružnicima korektan i kada nema zle namere, oni se dogovore van svih sudskih odluka da dete može da viđa podjednako i onog roditelja sa kojim ono više ne živi. Ipak, u većini slučajeva naših članova, ovo je jedan od gorućih problema – pojašnjava Pavlović.
Kako navodi, samovolja jednog roditelja da zabrani detetu odnosno ocu da viđa dete ide dotle da se neka deca sa očevima ne viđaju mesecima, pa i godinama.
-Postoji mehanizam kako takvog zlonamernog roditelja kazniti, ali se time ne rešava suština. Suština je da se ovakvim ponašanjem sve vreme kažnjavaju deca, jer im je uskraćeno pravo na normalan život, što je i osnovno ljudsko pravo. Po Evropskoj konvenciji o pravima deteta, čiji je Srbija potpisnik, svako dete ima pravo na lični odnos sa drugim roditeljem i najbližim srodnicima. A ko ne shvata potrebu i pravo deteta ne može mu pomoći ni jedan sud – zaključio je sagovornik.
Očevi su takođe brižni kao i majke
Međunarodni dan muškaraca
Međunarodni dan muškaraca obeležava se 19. novembra širom sveta. U cilju unapređenja rodne ravnopravnosti, Unesko je ovaj praznik ozvaničio 1999. godine. Ovaj antiseksistički dan se obeležava sa ciljem da se doprinese rodnoj ravnoteži. To je prilika da se proslave postignuća muškaraca i dečaka, naročito njihov doprinos zajednici, porodici, braku i brizi za decu. Cilj obeležavanja je da se poboljša njihovo zdravlje, položaj u društvu, u porodici, na poslu i da se istaknu pozitivni muški uzori.
Komentari (0)