Naravno, bez koncentracije nema ni kvalitetnog učenja, pa taj nedostatak u velikoj meri ugrožava dečji uspeh u školi. Problem se ne rešava angažovanjem profesora i privatnim časovima, za šta se odlučuju mnogi roditelji, jer to nije ni kvalitetno ni trajno rešenje, već popravljanjem koncentracije.
Nemojte da očekujete čuda
Za početak, svaki roditelj treba da zna da od deteta ne sme da očekuje čuda jer su, između ostalog, brojna istraživanja pokazala da šestogodišnjaci mogu da se koncentrišu samo 15 minuta i da im je posle toga potrebna petominutna pauza.
Pažnja prosečnog devetogodišnjaka traje 20 minuta, dvanaestogodišnjaka pola sata, a svima njima je, posle dva-tri kratka prekida, potrebna pauza od 20 minuta. Zato je važno da roditelji naprave ravnotežu između školskih obaveza, domaćih zadataka i slobodnog vremena.
Oslobodite ga straha od neuspeha
– Ne prisiljavajte vaše dete ni na šta čega se boji. Objasnite mu da ne bi trebalo da strahuje od neuspeha jer ćete ga vi uvek prihvatati sa svim njegovim nedostacima i vrlinama. Pokazujte interesovanje za njegov svet, njegove hobije i probleme, ali mu ne namećite rešenja jer dete treba da izraste u samostalnu i odgovornu osobu. Zadržite pregled situacije, ali izbegavajte da je kontrolišete – savetuje Petra Torbric, autorka knjige „Koncentracija” u kojoj je sabrala iskustva vodećih psihologa i pedagoga.
Šta im sve treba?
Sigurnost: Ma šta da se događa u kući, dete mora da se oseća zaštićeno i voljeno.
San: Bez devet-deset sati sna dečji mozak ne može da funkcioniše punim kapacitetom.
Fizička aktivnost: Pojačava prokrvljenost mozga, smanjuje nivo stresa i podstiče razmenu materija u telu.
Dokolica: Ne preopterećujte klince, to je kontraproduktivno. Dozvolite im da se ponekad dosađuju.
Radna atmosfera: Red pomaže da se dete sabere i zato mu obezbedite mirno mesto za učenje.
Pohvala: Svima nama gode priznanja, pa i deci. Zato ne štedite pohvale, one motivišu. Više i od nagrada.
Zdrava hrana: Voće, povrće i žitarice obezbeđuju energiju za normalno funkcionisanje mozga.
Mediji: Ako im ograničite vreme za gledanje televizije i sedenje za računarom, pametnije će koristiti savremene tehnologije.
Pročitajte još:
Pomozite deci da izaberu pravu knjigu >>
Kada treba sami da donose odluke? >>
Komentari (0)