Seks je jedna od onih tema o kojoj svi razmišljaju, čitaju, pa čak i glume… ali ne znači nužno da i pričaju o tome. Naravno, vi ćete podeliti sa svojim prijateljima seksualno iskustvo koje ste doživjeli s novim partnerom, ali baš i nećete biti toliko pričljivi kada seks nestane iz vašeg života.
Međutim, nekoliko istraživanja sprovedenih u poslednjih desetak godina utvrdilo je kako je uobičajeno da među parovima dođe do ”zatišja” u spavaćoj sobi. Je li nedostatak seksa jedino što izostaje iz naših razgovora?
”Uobičajeno je za parove da prolaze kroz sušna razdoblja kada je seks u pitanju. Procenjuje se da je taj proces počinje za većinu parova oko dve do 10 godina nakon što su se venčali”, kaže stručnjak Ed Weinsberg.
Precizno definisati ”sušno razdoblje” je teško, jer nekome to znači imati odnos jednom mesečno dok drugom jednom nedeljno.
”Normalno je da postoje razlike”, pojašnjava Weinsberg, autor dve knjige o seksualnosti. Takozvane sušne faze su subjektivne. Baš kao što svako ima različite stvari koje voli u seksu, tako postoje i različite potrebe i mišljenja koliko često ga treba praktikovati.
”Ne postoji pravilo koliko seksa određeni par treba imati. Za neke bračne parove normalno je da se seksaju svaki dan, dok je drugima posve prihvatljivo činiti to jednom mesečno”, tvrdi Jodi Lipper, koautorka knjige How to Love Like a Hot Chick.
Umesto da se pitate da li vi i vaš partner prolazite kroz sušno razdoblje radije se upitajte jesu li vaše i njegove potrebe u tom smislu zadovoljene. Ukoliko je vaš odgovor negativan, znači da prolazite fazu nedostatka seksualnih odnosa.
Ako nisu zadovoljene potrebe jednog ili oba partnera, svakako se radi o sušnom razdoblju. Lipper parovima u takvim situacijama savetuje da otvoreno razgovaraju o problemu te da utvrde uzroke pre nego preduzmu drastične korake. Dakle, recite partneru šta biste želeli i koje su vaše potrebe te saslušajte njegovu stranu pre nego li situacija uzme maha i dovede do rastave braka.
”Ponekad do nedostatka seksa dovedu drugi problemi. Potrebno je utvrditi šta je dovelo do pomanjakanja strasti pre nego li se nedostatak seksa definiše kao problematično sušno razdoblje”, kaže psihologi Aleksis Conason.
Psiholog savetuje da ukoliko ste se našli u toj situaciji postavite sledeća pitanja: Je li do nedostatka seksa došlo jer je jedan od partnera ljut na drugog? Ima li koji od partnera vanbračnu ljubavnu aferu? Postoje li zdravstveni problemi? Jeste li vi ili partner preopterećeni brigom i odgovornošću za decu? Jeste li vi ili partner pod stresom zbog posla? Jeste li uopšte ikada imali češće seksualne odnose u vezi ili je vaš odnos aseksualan od samog počeka?
Iskreni odgovori na ova pitanja možda će dati obeshrabrujuće rezultate, ali svakako su od vitalnog značaja za nastavak zdrave veze.
”Vrući i strastveni seks koji vas je povezao nije to što će vašu vezu učiniti održivom. Sada je trenutak da počnete na dubljem nivou graditi intimnost s vašim partnerom, što iziskuje svest i volju da se zainteresujete za partnera na nove načine koji spontano stvaraju intimnost. A spontana intimnost ono je što vodi intimnosti u seksu, što je suprotno od suvog seksualnog poriva”, tvrdi terapeutkinja Lisa Bahar.
Definitivan znak da ste dostigli dno u svom seksualnom odnosu je činjenica da se ne možete setiti kada ste poslednji put imali odnos s partnerom. Napravite popis svih stvari za koje smatrate da su prepreka akciji u spavaćoj sobi, a potom pokušajte pronaći rešenja. Isplanirajte, recimo, opuštenu subotu uveče s partnerom. No, najvažniji korak je iskren razgovor. Ubrzo ćete nakon rečenice: ”Moramo razgovarati”, preći na ”Manje priče, više akcije!”.
Komentari (0)