Međutim, često se dešava da roditelji nisu svesni opasnosti kojoj izlažu svoju dete ukoliko nije pravilno obezbeđeno prilikom vožnje.
Nov Zakon o bezbednosti saobraćaja posvetio je posebnu pažnju o bezbednosti najmlađih. On propisuje da sva deca mlađa od 3 godine moraju da sede u sigurnosnim sedištima, a deca mlađa od 12 godina ne smeju sedeti na prednjem sedištu, već isključivo na zadnjem i moraju biti vezana pojasom.
Zašto su dečija sedišta veoma važna i neophodna?
Prilikom saobračajnih nezgoda, dečija sedišta smanjuju rizik od povreda beba i male dece od 71% do 82%, kao I rizik od smrtnog ishoda za oko 30%, u poređenju sa upotrebnom klasičnih pojaseva.
Iako Srbija ima Zakon koji je usklađen sa praksom Evropske unije, mnogi roditelji i dalje veruju da im dečija sedišta nisu neophodna. Prema zvaničnim podacima Agencije za bezbednost u saobraćaju, samo 32% roditelja koristi autosedišta za decu ispod tri godine, a samo 3,1% dece starije od tri godine vezano je sigurnosnim pojasom na zadnjem sedištu automobila.
Upravo zbog brige o sigurnosti najmlađih učesnika u saobraćaju, srpska kompanija CarGo saopštila je da je u svojim vozilima obezbedila dečija sedišta, kako bi se svi putnici osećali potpuno sigurno i prijatno u vožnjama sa njima.
Prema njihovim rečima, dečija sedišta predviđena su za decu od 9 kilograma do 36 kilograma i ne naplaćuju se dodatno prilikom poručivanja vozila. Potrebno je samo da roditelji na svom telefonu imaju CarGo aplikaciju i da naruče vozilo iz ECO klase, a po njih i njihovo dete će doći hibridna vozila i veći automobili do pet godina starosti sa udobnim sedištem za decu.
Verujemo da je ovo lep primer kako treba da se ponaša jedna odgovorna kompanija. Nadamo se da je ovo samo početak i da će CarGo postati primer i ostalim kompanijama kako da podignu svest građana o veoma važnoj temi – bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
Komentari (0)