U ponedeljak je zazvonilo prvo školsko zvono za hiljade mališana. Za njih je počelo novo poglavlje u životu, a psiholozi vas savetuju kako da im od svega napravite lep početak.
– Osnovno pravilo je da roditelji ne smeju da decu odmah zatrpaju obavezama. Koncentracija prvaka najduže traje 20 minuta.
To znači da kod kuće nikako ne bi trebalo da uče duže od 20 minuta, jer ih sve duže od toga pravi frustraciju – savetuje Lela Veljković, psiholog.
Kada počne škola, prvaci moraju da steknu radne navike, da se prilagode obavezama, ali i oni malo stariji moraju da vrate radne navike na koje su tokom leta zaboravili. Važno je sa se to odvija postepeno.
– Roditelji moraju imati mnogo strpljenja i poštovati tempo svog deteta – objašnjava Veljković.
Roditelji treba da imaju na umu to koliko dete može da bude najduže koncentrisano pre nego što se dogovore i naprave plan kako će ono raditi domaće zadatke.
– Preporuka je da se to odvija u blokovima. Posle 20 minuta učenja mora da usledi pauza i igra, šetnja, gledanje crtanog filma ili aktivnosti u kojima dete uživa. Treba napomenuti i da jasno strukturirani časovi u školi od 45 minuta nisu lak izazov za dete i o tome treba da razmisle i učitelji i pedagozi – preporučuje sagovornica.
Kada se mališani vrate iz škole, roditelji moraju da ih pitaju šta se sve dogodilo tog dana i to treba da postane ritual. Oni su tu i da olakšaju odnose sa vršnajcima.
– Komunikacija sa decom na ovom polju možda je i najznačajnija jer se njome otkrivaju svi problemi u vršnjačkim odnosima.
Dete mora da se nauči da svaki konflikt reši rečima bez zadirkivanja i vređanja ili fizičkog obračuna. Dete mora da bude slobodno da kaže ukoliko trpi naslilje od strane drugog deteta kako bi se na vreme intervenisalo kod učitelja – naglašava Lela Veljković.
NE SPAVAJU OD UZBUĐENJA
Uzbuđenje zbog škole utiče na spavanje i vreme odlaska na spavanje treba da se menja postepeno.
– Deca u početku treba 10 do 15 minuta ranije odlaze na spavanje, nikako da te promene budu nagle. Ona mogu da budu veoma uzbuđenja zbog početka škole i da zbog toga duže ostaju budna. To vremenom prolazi pa roditelji ne treba da budu zabrinuti – dodaje psiholog.
Komentari (0)