Bebe se rađaju sa urođenim refleksima za plivanje i ronjenje, ali oni spontano nestaju do petog meseca, pa stručnjaci preporučuju da bebe vodite na plivanje od najranijeg uzrasta, jer je ono blagotvorno za razvoj psihe i tela.
Kada bebu pustite da zaroni u vodu ona će instinktivno zadržati dah, ali bez obzira na to beba ne sme da bude sama u vodi ni minut, jer postoji opasnost da se naguta vode. Takođe, ako bebu uzrasta do šest meseci potrbuške stavite u vodu, ona će refleksno mahati ručicama i nožicama i održavati se na površini.
U Beogradu postoji program plivanja za bebe na Starom Difu, a stručnjaci preporučuju da je idealan trenutak da beba krene na “časove” kada napuni dva-tri meseca. Istraživanja pokazuju da deca uglavnom vole vodu i da se lako adaptiraju, pa retko koja beba negoduje kada je majka spusti u bazen.
Posle devet meseci provedenih u majčinom stomaku u vodi, bebe se lako smire i brzo počnu da uživaju. Na početku u bazenu provode 10-15 minuta, a kasnije i ceo školski čas. Bebe se kupaju uglavnom u društvu majke, a stručnjaci preporučuju da ponesete i neku igračkicu za vodu, kako bi beba pokušavala da je dohvati i na taj način dodatno angažovala mišiće ruku.
Od opreme nije potrebno mnogo – pelene za vodu, peškir, bademantil i eventualno kapica, ukoliko imaju dužu kosicu. Bebama ne smeta hlor iz bazena, osim onima koje su alergične.
Stručnjaci tvrde da je plivanje od najranijeg uzrasta blagotvorno za zdravlje. Psiholozi sa Islanda obavili su istraživanje o uticaju plivanja na motoriku. Jedna grupa beba išla je redovno na plivanje sedam meseci u kontinuitetu, dok druga nije. Bebe su bile u istoj fazi razvoja i sa veoma sličnim motoričkim karakteristikama. Ispitivani su ponovo kada su imali pet godina, a stručnjaci su upoređivali motoričke mogućnosti dece i primetili da su deca koja su išla na plivanje lakše radila vežbe, bila spretnija i preciznija u finoj motorici.
Istraživanja pokazuju da deca koja su išla na plivanje kao bebe imaju jači imunitet, otpornija su na infekcije i viruse, imaju odličan tonus mišića, bolji apetit, čvršće spavaju.
Plivanje poboljšava i osećaj ravnoteže i držanje tela, a preporučuje se i kod blažih i težih deformiteta, kao što su iščašeni kukovi, krive noge, deformiteti grudnog koša, kičmenog stuba i stopala. Plivanje utiče i na psihu deteta, pomaže u prevazilaženju stidljivosti, nesigurnosti i strahova, poboljšava komunikaciju i ubrzava socijalizaciju.
Važno je samo da voda bude topla, najbolje između 28 i 30 stepeni. Ukoliko beba počne da drhti, odmah je izvadite iz vode i utoplite. Stručnjaci preporučuju da nikada ne plivate sa bebom u rukama, odnosno da uvek nogama treba da se oslanjate o dno bazena. Plivanje sa bebom je i odlična zabava u kojoj ćete uživati i jačati međusobnu vezu. Bitno je da beba, kada je vodite na plivanje, ne bude umorna ili gladna, a nije dobro da “pliva” odmah posle obroka. Posmatrajte kako beba reaguje, pa ako deluje srećno i znatiželjno, nastavite sa aktivnostima, ali ukoliko je nervozna i uplašena, nemojte da forsirate. Nekim mališanima potrebno je više vremena da se adaptiraju. Ali budite strpljivi i nemojte odustajati ako prvi trening prođe “neslavno”.
Posle boravka u bazenu bebu isperite vodom, kako biste uklonili hlor sa kože. Kada dođete kući nahranite bebu i vratite se uobičajenom ritmu.
Bebe na plivanje mogu ići tokom svih godišnjih doba, čak i zimi.
Važno je samo da je adekvatno obučete i da je izvedete napolje tek kada je potpuno suva.
NIŠTA NA SILU
Plivanje je jedini sport koji prevazilazi sve starosne granice, a razvija čitavo telo. Ako vaše dete nije išlo na plivanje kao beba, što ranije ga upoznajte sa ovim sportom, savetuju stručnjaci.
Mališani su tek od treće godine sposobni da plivaju samostalno, ali je najvažnije da nemaju strah od vode. Zbog toga je najveća greška kada roditelji dete teraju u vodu protiv njegove volje, kada ga gurnu ili bace u bazen verujući da će se tako osloboditi straha.
Ništa ne treba raditi na silu, tvrde instruktori plivanja. Dete treba da se upoznaje sa vodom postepeno, prvo u ograničenom prostoru.
Najbolje je da dolazi na bazen u pratnji osobe kojoj veruje, da prvo malo prošeta i vidi šta se događa, pa da samo poželi da se bućne.
U svakom slučaju, budite strpljivi i nikada ne radite ništa što detetu ne prija, jer se fobija, odnosno strah od vode veoma teško prevazilazi.
Komentari (0)