Pre sprovođenja programa “Baby friendly” 1995. godine je sprovedeno bazično ispitivanje u Domu zdravlja Novi Sad o tome koliko Novosađanke doje svoje bebe. Od tada do danas ova istraživanja su svake godine obuhvatila između 3.000 i 3.500 dece uzrasta od rođenja do navršenih godinu dana.
Značajan je skok stope dojenja od 1995. godine do danas – te godine je samo 17 odsto žena dojilo bebu do šestog meseca, dok podaci iz 2009. pokazuju da to sada čini čak 64 odsto žena.
Evaluacija stope dojenja nakon petnaestogodišnjeg sprovođenja programa “Zaštita, podsticanje i pružanje podrške dojenju” ukazuje na znajačni porast stope dojenja kod odojčadi u Novom Sadu.
Pedijatri savetuju da odojče treba da sisa godinu dana i duže, uz pravilnu dopunsku ishranu.
Dojenje je velika olakšica i prednost jer je hrana sa majčinih grudi uvek pristupačna, sveža i čista, ne zahteva neku posebnu pripremu i jedina je besplatna! Majčino mleko sadrži sve neophodne hranljive materije koje su u količini, sastavu i obliku najidealnije usklađene sa potrebama deteta u prvim mesecima života. Ono se lako vari i i zaziva minimalne stomačne tegobe. Bakteriološki je ispravno i sadrži zaštitne materije koje brane bebu od zaraznih bolesti, posebno od proliva. Dojenje povoljno utiče na emocionalno zbližavanje majke i deteta. Ono pozitivno utiče i na zdravlje majke. Doprinosi bržem oporavku posle porođaja, brže vraća matericu u stanje pre trudnoće, reguliše telesnu težinu, smanjuje rizik od karcinoma dojke i jajnika, a i postporođajna depresija je ređa.
Komentari (0)