Svaka nova generacija mladih nosi sa sobom svoje specifičnosti koje često ostaju nejasne generaciji pre njih, pa nije retkost da od svojih roditelja čujemo šta su sve i kako oni radili u našim godinama i zašto baš smatraju da to tako treba. Najčešća tema koju nam naši stariji sagovornici nameću jeste kada ćemo se ”skrasiti”, kada mislimo da formiramo porodicu, imamo decu, budemo ozbiljni…
Pre 20, 30 i više godina većina nas je odgajana tako da su porodične vrednosti bile najviše kotirane, a naše majke su nas najčešće rađale u svojim dvadesetim godinama, bez obzira na nivo obrazovanja.
Današnja generacija mladih se za brak odlučuje u tridesetim godinama
U našoj generaciji to nije slučaj jer se u proseku većina muškaraca i žena za brak odlučuje nakon 30. godine života (prema podacima Republičkog fonda za statistiku).
Da li to znači da našoj generaciji više nije toliko stalo do porodice pa je iz tog razloga odlažemo koliko god možemo?
Svakako da je odgovor NE. Želja da pored sebe imamo osobu sa kojom smo toliko bliski da želimo da osnujemo porodicu i imamo decu nije ništa drugačija od iste te želje naših roditelja, baka i deka u njihovo vreme. Ono što se promenilo su društvene i životne okolnosti, a naš trenutni život i odluka kada ćemo da formiramo porodicu je upravo odgovor na njih.
Šta sve utiče na porodicu danas?
Mnogi aspekti utiču na porodicu danas u Srbiji, ali i svetu, a oni se odnose na finansije, karijeru, postavljanje životnih priroriteta, mogućnost izbora, ali i one najmanje jasne prethodnim generacijama – hedonizam i komfor.
Mogućnost izbora
Veliko bogatstvo koje ova generacija ima je mogućnost izbora. To znači da samovoljno biramo partnera, da odlučujemo kada i kako ćemo se venčati, da li ćemo i koliko dece imati, ali i da li želimo da izađemo iz braka koji nam više ne odgovara. Osim toga, možemo da biramo da nikada formalno ne uđemo u brak, ali da bez obzira imamo životnog partnera i zajedničku decu. Sve ove mogućnosti nisu bile uvek ni lako dostupne ranijim generacijama, pa su se često porodice formirale i ostajale na okupu kada to nije bilo najbolje rešenje.
Finansijski aspekti
Osim toga, želimo da budemo roditelji i partneri onda kada se osećamo finansijski sigurno, što vrlo često može da stane na put formiranju porodice ukoliko pojedinci procenjuju da ne bi uspeli da izdržavaju porodicu na željeni način. Iako je potpuno očekivana i normalna težnja svakog od nas, nažalost, ponekad ovaj aspekt uzme primat kod pojedinca i kotira se iznad drugih životnih pitanja, što je, priznaćete, možda i mana nove generacije mladih.
Lične ambicije pojedinca
Današnja generacija više nego ikada pre želi da živi punim plućima, te je i fokus na zadovoljenje ličnih potreba, ambicija, interesovanja verovatno intenzivniji nego kod mladih u decenijama pre nas. Živimo u svetu okruženi ponudama za avanturistička putovanja, adrenalinske sportove, zanimljive kurseve, treninge veština… U svetu u kome mama sa reklame u jednoj ruci drži bebu, drugom ugovara poslovni sastanak dok izgleda savršeno u svojoj novoj haljini. Pritisak na pojedinca je veliki, a baš ta lepeza mogućnosti ali i mogućnost izbora čine da je postavljanje prioriteta danas važniji nego ranije kada je bio često nametnut.
Današnji mladi biraju porodicu onda kada su za nju zaista spremni, zreli i odlučni da je shvate ozbiljno i rade na njenom kvalitetu, a njihova deca rastu u zdravoj i pozitivnoj atmosferi.
Pročitaj još>> Porodice u Srbiji na udaru nenaklonjenih zakonskih rešenja
Foto: Freepik
Komentari (0)