I profesori potvrđuju da sekcije nisu namenjene rekreaciji sve dece već uvežbavanju najboljih. Kada sportisti postignu uspeh, raduje se cela nacija, a reprezentativci postaju uzor najmlađima. Do statusa profesionalnog sportiste stižu samo najbolji i najuporniji, ali je rekreativno bavljenje sportom neophodno svima.
Na pitanje da li se bave nekim sportom, kao odgovor, zapljušte imena različitih klubova i odmah se dodaje po kojoj ceni. Međutim, školu ili sekciju u školi niko ne pominje. I pre 1. septembra na oglasnim tablama u školama decu i roditelje čekaju iscrpni podaci sa ponudama sportskih klubova.
Dušan Mitić sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja kaže da su sportski klubovi, nažalost, u poslednjih dvadesetak godina iskoristili prazninu koja se pojavila u sistemu obrazovanja.
– Sport je postao prepoznatljiv da se preskoči društvena lestvica da bi se bolje pozicionirali i sad smo došli u jedan začarani krug – ističe Mitić.
U tom začaranom krugu strada i novčanik.
– Često nemaju ni tri časa fizičkog tokom jedne sedmice i onda mi moramo da plaćamo neke rekreacije sa strane i van toga. Mnogi roditelji mislim da teško izdvajaju novac za to – kaže roditelj Olivera Petrović Obradović.
A realnost su uvek zauzete fiskulturne sale. Sportske sekcije postoje tek u nekim školama, a profesori potvrđuju da nisu namenjene običnoj rekreaciji sve dece, već uvežbavanju najboljih za školska takmičenja.
Dete koje dolazi na sekciju samo iz rekreativnih razloga vrlo brzo gubi motiv kada vidi boljeg od sebe. |
Profesorka fizičkog vaspitanja Osnovne škole “Mladost” Vera Miloradović ističe da dete koje dolazi na sekciju samo iz rekreativnih razloga vrlo brzo gubi motiv kada vidi boljeg od sebe i kad zna da neće imati šansu da se takmiči za svoju školu. Prema njenim rečima, zato je važno da postoji dodatna nastava za takmičare i dopunska za one koji žele da se rekreativno bave sportom.
Novi Zakon o osnovnoj školi, poručuju nadležni, donosi upravo takvo rešenje.
– Dopunska i dodatna nastava se uvode za sve predmete kao sastavni deo školskog programa i to su časovi koji ulaze u nedeljni fond svakog predmeta – kaže Želimir Popov iz Ministarstva prosvete i nauke.
Škole će imati obavezu da održe Nedelju školskog sporta. Da bi se videlo kakve su psihomotoričke sposobnosti današnjih učenika, u 26 škola u Beogradu urađena su testiranja, a rezultati će biti poznati u aprilu.
Pročitajte još:
Loš izbor sporta šteti deci >>
Izaberite idealan sport za svoje dete >>
Komentari (0)