Porodice u Srpskoj u kojima se rodi beba, pored velike radosti, očekuje i velika glavobolja. Sa prosečnom platom od 786 KM, roditelji jedva podmiruju osnovne troškove za novorođenče, jer trgovci vešto iskorišćavaju njihovu želju da za svoje dete obezbede samo najbolje. Cena odeće i obuće za bebe često je veća od onih za odrasle, a dodaju li se tome troškovi hrane, pelena i neophodne opreme, roditeljima mesečno treba najmanje oko 300 KM.
Koliko je hrana i bebi oprema u RS skupa, najbolje se uverila majka osamnaestomesečnih trojki iz Banjaluke Dragana Vidović. Kako u porodici zarađuje samo suprug, priča kako jedna plata uz troškove za starijeg, petogodišnjeg sina, ne bi bila dovoljna ni za jednu, a kamoli za tri bebe.
„Mesečno mi treba četiri i po paketa pelena, koje koštaju 32 marke, a tu su i kreme, vlažne maramice, šamponi… Tako mi je samo za higijenske potrebe potrebno najmanje 160 KM. Paket zamenskog mleka, koje sam koristila kao dohranu, košta 20 KM, a to nam je dovoljno za samo dva dana. Samo za hranu i higijenu do sada smo trošili oko 500 KM mesečno, ne računajući cenu voća, povrća ili igračaka", kaže ona.
Kada su bebe navršile godinu dana, izgubila je pravo na materinski dodatak, pa sada prima samo 300 KM dečijeg dodatka. Vidovićeva priča kako srećom ona i suprug nisu morali da kupuju svu opremu za bebe, jer su deo toga dobili od rodbine i prijatelja.
„Moja deca nose polovnu garderobu, pa se i na taj način malo uštedi. Obuća je posebno skupa, jer cipelice za bebe koštaju od 50 do 70 KM „, kaže Dragana.
Izvršna direktorka Udruženja za zaštitu i sigurnost dece „Djeca" iz Sarajeva Lana Zeherović kaže kako su reklamne kampanje usmerene na roditeljske emocije, pa roditelji novorođenčadi često novac troše na nepotrebne stvari.
„Za trgovačke lobije, bebe su veoma unosan posao, a koriste i neznanje roditelja. Kod nas već dugo važi trend kupovine zamenskog mleka, umesto da se promoviše dojenje, koje ne samo da je jeftinije, nego je i zdravije za dete", upozorava ona.
Kao majka dvogodišnje devojčice kaže kako je pronašla brojne načine da izbegne bespotrebno bacanje novca. Tako umesto sintetičkih koristi zamenske pelene koje se peru, a uverila se da se tako za dve godine može uštedeti i do 1.500 maraka.
„Cena takvih pelena je oko 20 KM, a za jednu bebu potrebno ih je oko 30. Uz tih 600 KM početnih troškova, plus struja, voda, deterdžent, opet su jeftinije od jednokratnih za koje roditelji mesečno potroše oko 100 KM", objašnjava Zeherovićeva.
Ona smatra da bi, roditelji spas mogli da pronađu jedni u drugima.
„Smešno je da majica za bebu za koju se ne utroši ni pola metra materijala košta 20 KM. Bilo bi dobro da se roditelji povežu i jedni drugima poklone ili prodaju odeću i obuću, koje njihovom detetu više ne trebaju", predlaže Zeherovićeva.
Komentari (0)