Obrazovanje u državnim školama u Srbiji besplatno je za sve. Međutim, postoje ipak određeni troškovi sa kojima se roditelji susreću svake nove školske godine. Koliko onda zaista košta besplatno obrazovanje u Srbiji?
Foto: Freepik
Udžbenici, školska oprema, ranac…
Prema odluci Vlade Srbije, pravo na besplatne udžbenike imaju socijalno ugrožene porodice, kao i đaci sa smetnjama u razvoju i određenim invaliditetom, učenici koji su treće ili svako naredno dete u porodici. Svaka kategorija mora da dostavu traženu dokumentaciju u roku predviđenom za to.
Ipak većina učenika svake godine mora da kupi udžbenike, čija se cena uglavnom povećava za svaki naredni razred, pa je razlika u ceni udžbenika za prvi i za osmi razred skoro 11.000 dinara. Polovni udžbenici se prodaju po nešto povoljnijim cenama. Na polovne udžbenike se može računati samo ukoliko se gradivo i knjige iz jedne u drugu godinu nisu promenili, kako bi dete moglo da prati nastavu.
Foto: Pixabay
Cena kompleta udžbenika za osnovnu školu
Šesti razred – 15.720 dinara
Sedmi razred – 16.530 dinara
Osmi razred – 15.840 dinara
Cene mogu neznačajno varirati u zavisnosti od izdavača i od izbora udžbenika samog nastavnika, a odnose se samo na osnovni komplet udžbenika koji su potrebni za polazak u školu.
Dugačak spisak potrebne školske opreme
- Sveska – od 50 do 200 din
*potrebno minimum 5 za početak, tokom godine do 20 komada - Tempere/vodene boje – oko 250 din
*potrebna bar 2 kompleta za školsku godinu - Drvene bojice – prosek cene 200 din
*više puta u toku godine se kupuje - Pernica – minimum 500 din
- Olovke, patentice, grafiti, gumice, rezači, blok za crtanje, četkice
*cene variraju po komadu u zavisnosti od knjižare - Oprema za fizičko – patike, majica, šorc
- Muzički instrument – frula, metalofon, sintisajzer
- Ranac za knjige – od 2-3.000 din pa naviše, sa anatomskim leđima preko 4.000 din
Koliko zapravo košta polazak u školu?
Foto: Freepik
Samo za kupovinu najosnovnijih potrebština za polazak deteta u novu školsku godinu, roditelji bi trebalo da odvoje priličnu sumu novca. Iako se udžbenici kupuju uglavnom na rate, to ne bude više od 3 mesečne rate, a ostatak pribora uglavnom kupuju neposredno pred polazak u školu.
Užina – poseban trošak
Ekskurzije i izleti
I ove godine roditelji će imati i jedan neplaniran trošak, a to su maske za zaštitu od koronavirusa. Saznajte koje maske deca treba da nose u školu i kada.
*Predstavljene cene su prosek ili okvirna cena školskog pribora i udžbenika
Komentari (0)