Najnovija istraživanja pokazuju da trudnice koje unose šest i više šoljica kofeina na dan imaju veće šanse da rode manju bebu nego one žene koje unose manje kofeina.
Naučnici su otkrili da među više od 7300 holanđanki čiju su trudnoću pratili od početka, ima između 2 i 3 procenta onih koje su izjavile da su unosile 6 šoljica kafe na dan. U proseku, njihove bebe bile su kraće nego novorođenčad čije su mame konzumirale manje kofeina tokom drugog stanja.
Od 104 bebe čije su majke konzumirale velike količine kafe tokom trudnoće, sedam je bilo manje zbog toga što su ranije rođene.
Različiti zaključci o uticaju kafe na trudnoću
Postoje razna istraživanja u vezi sa konzumiranjem kafe u toku trudnoće i uglavnom se baziraju na redovno uzimanje kofeina tokom drugog stanja, pa tako neke studije tvrde da čak i samo jedna ili dve šoljice ovog napitka na dan nosi rizik od male težine bebe na porođaju. Osim toga, istraživači imaju protivurečne zaključake o tome da li kofein utiče na rizik od pobačaja.
U poslednjoj studiji, istraživači u Roterdamu su preko ultrazvuka pratili rast bebe kod 7346 žene, a trudnice su u svakom tromesečju izveštavale o uobičajenom unosu kafe i čaja tokom dana.
Većina žena je unosilo manje od četiri šoljice kafe na dan u bilo kom trenutku trudnoće, ali je između 2 i 3 procenta konzumiralo šest i više šoljica ovih napitaka.
Zaključak naučnika bio je da su bebe čije su mame pile velike količine kafe bile kraće na rođenju, kao i tokom sva tri trimestra, prema ultrazvučnim snimcima.
Detaljnija istraživanja o uticaju kafe na majku i bebu se očekuju u budoćnosti, a naučnici sugerišu trudnicama da ograniče konzumiranje napitaka koji sadrže kofein.
Komentari (0)