Deca su mali istraživači i vole svoj nosić ili, bolje rečeno, prstiće svugde gurnuti. Mislite da je vaš dom siguran jer ste stavili zaštitu na utičnice, nemate bazen, zaštitili ste i vrata da dete ne povredi prstiće… Šta kažu stručnjaci?
Verujte, oni će pronaći još mnogo opasnih zamki, a vi ćete shvatiti da vam je dete u “minskom polju”.
Recimo vitamine ili tablete koje pijete ostavili ste na noćnom ormariću da vam budu nadohvat ruke. Za znatiželjno dete to je pravi izazov. I kuhinjske krpe koje ste obesili o ručku rerne takođe su mamac. Poželeće ih skinuti i pritom će se najverovatnije opeći.
Podstičete bebu da sama stoji i pritom ste je stavili na komodu. Ništa neobično jer vaša leđa neće trpeti, a svoje zlato ionako držite i pazite. Osim toga, beba se sama ne može popeti gore.
Stručnjaci se s time ne bi složili. Istina je da ste bebu vi stavili na komodu, ali otvorene će joj fioke poslužiti kao merdevine.
Naime, postoji i opasnost od sredstava za čišćenje koja recimo držite ispod sudopere. Nije bezopasno ni otvaranje ormara jer se može domoći tatine kravate i pokušati je svezati sebi oko vrata oponašajući tatu.
Stručnjaci savetuju da lekove ne pijete pred detetom jer postoji mogućnost da odbije povrće koje mu servirate za ručak i želi “ono što je mama jela”.
Ako ste imali nameru postaviti videonadzor u bebinu sobu kako biste nadgledali dete dok spava, ne stavljajte ga na krevetić jer postoji opasnost da se dete uguši žicom. Radije se ušunjajte u sobu i proverite kakva je situacija.
Ne dopustite detetu da se igra loncima i tiganjima da ne pomisli su to njegove igračke. Opasnost vreba, upozoravaju stručnjaci, u činjenici da ćete u loncu nešto kuvati ili pržiti u tiganjima, a dete će posegnuti za svojom “igračkom”, što je izuzetno opasno.
Daljinski upravljač, kao i druge stvari koje imaju baterije, takođe predstavljaju opasnost. Dete može progutati bateriju, što može izazvati teške povrede, pa čak i smrt.
Prilikom pospremanja i čišćenja stana sve površine temeljno isperete od hemikalija, dete će ih dodirivati, a potom rukice stavljati u usta. Ili koristite netoksična sredstva za čišćenje.
No, i ta sredstva treba držati u ormariću koji dete ne može otvoriti.
Osim toga, treba dobro pripaziti šta ostavljate u noćnom ormariću u spavaćoj sobi. Zabranjeni su oštri i lomljivi predmeti.
Komentari (0)