Svakodnevno se gube određene količine vode disanjem, preko urina, znojenjem i kretanjem. Da bi vaš organizam normalno obavljao sve funkcije potrebno je omogućiti mu dovoljne količine tečnosti.
Smatra se da je deci dnevno potrebno oko 1,3 l vode, a postoji nekoliko različitih stavova o tome koliko je odrasloj osobi zaista potrebno vode.
* Metod zamene podrazumeva da nadoknadite onoliko tečnosti koliko ste izgubili. Odrasla osoba u toku dana putem mokraće izbaci oko 1,5 l tečnosti i još oko litar disanjem, kretanjem, znojenjem. Hranom se nadoknadi oko 20 % tečnosti, tako da treba uneti još oko 2 l vode, pod uslovom da se normalno hranite, kako biste nadoknadili izgubljenu tečnost.
* 8 čaša tečnosti na dan. Ovo podrazumeva da ukupno unesete ovu količinu, ne samo vode, već i drugih napitaka. Međutim ovaj stav nije prihvaćen od strane naučnika.
* Unos tečnosti prema polu. Institut za medicinu preporučuje da muškarci konzumiraju oko 3 l (oko 13 čaša) tečnosti, a žene oko 2,2 l (oko 9 čaša) u toku dana.
Kada da pijem vodu?
Nije dobra ideja da čekate da ožednite i da jedino u tom slučaju pijete vodu. Ne zaboravite da kad osetite žeđ, već ste u manjoj meri dehidrirali. Takođe, što ste stariji vaše telo ima manju mogućnost da oseti da je došlo do dehidracije, tačnije da ste žedni i da pošalje signal mozgu.
Da bi ste izbegli dehidraciju i da biste bili sigurno da unosite dovoljno tečnosti, najbolje da vam voda bude na prvom mestu prilikom izbora napitaka. Pokušajte da se pridržavate sledećeg:
* Popijte po čašu vode uz ili pre svakog jela i između obroka
* Vodite računa da ukoliko vežbate unosite dovoljno tečnosti pre, u toku i nakon fizičke aktivnosti
* Kada ste u kafiću, restoranu ili u gostima i niste sigurni šta vam se pije, uvek popijte vodu. Takođe, uz kafu obavezno popijte čašu vode, jer je ona diuretik.
Faktori utiču na količinu vode koja vam je potrebna
U nekim slučajevima moraćete da redukujete ili da povećate količinu vode koju unosite, a to uglavnom zavisi od toga koliko ste aktivni u toku dana, klime i godišnjeg doba, zdravstvenog stanja, ako ste u drugom stanju ili dojite bebu.
* Zdravstveno stanje
Povraćanje, dijareja, groznica uzrokuju veliki gubitak tečnosti, pa je potrebno povratiti vlažnost organizmu. U ovim slučajevima treba biti oprezan i piti često vode ali u veoma malim količinama. Neka stanja zahtevaju povećan unos, ali sa druge strane u slučaju bolesti bubrega, jetre, nekih srčanih oboljenja potrebno je smanjiti unos tečnosti.
* Trudnice i dojilje
Trudicama, a naročito dojiljama preporučuje se povećan unos tečnosti. Trudnicama se savetuje da dnevno unesu oko 2.3 l (oko 10 čaša) tečnosti, a dojiljama čak 3.1 l (13 čaša) u toku dana.
* Vežbanje
Ako vežbate ili se bavite nekom fizičkom aktivnošću prilikom koje se znojite treba da unosite više vode nego obično. Dodatnih 400 do 600 ml (1,5 do 2,5 čaše) vode nadoknadiće nedostatak tečnosti koji ste izgubili znojenjem. Ovo važi za otprilike sat vremena provedenih u teretani, a ukoliko vežbate više, ili ako se više znojite količina vode treba da se poveća.
* Klima
Od klime i godišnjeg doba takođe zavisi koliko ćete unositi tečnosti. Toplo i vlažno vreme utiče na pojačano znojenje, pa se naročito tokom leta preporučuje konzumiranje više tečnosti. Ne treba ni zaboraviti i da je zimi, zbog suvog vazduha u zatvorenim prostorijama, potrebno unositi dovoljne količine vode.
Drugi izvori vode
Konzumiranje vode najbolji je način da obezbedite organizmu dovoljno tečnosti. Međutim mnoge namirnice obezbeđuju telu određene količine tečnosti. Voće i povrće veoma je važno jesti, jer recimo lubenica i paradajz sadrže čak 90 % vode. Napici poput mleka i prirodnih voćnih sokova takođe su većinom sadrže vodu. Sa druge strane treba biti oprezan prilikom unosa kafe, čajeva, zaslađenih sokova, koji sadrže kofein koji je diuretik.
Zaključak je da voda ipak najbolji izbor, jer je svima dostupna, jeftina i ne sadrži kalorije.
Komentari (0)