Uveče se istuširamo, obučemo čistu pidžamu i legnemo u krevet. Retko razmišljamo koliko je dana tačno prošlo od kad smo promenili posteljinu. Ona se uvek čini više čista nego prljava baš zato što u nju ležemo više-manje uvek čisti i nakon večernje higijene.
Mnogi od nas nisu sigurni koliko često treba prati dušečne čaršave, jastučnice, prekrivače, ćebad… Oni koji imaju tu nesreću pa pate od alergija, peru je često jer oni znaju šta se nalazi u nitima i tkanini u koju se zamotamo kad idemo da spavamo – a ne nalazi se ništa lepo.
Koji i kakvi „stanari” žive u našoj posteljini?
To zavisi od stanja čistoće u kojem se nalazi spavaća soba i navikama koje imamo (jedemo li u krevetu, spavaju li kućni ljubimci s nama, da li je redovno provetravamo i čistimo, i slično).
Kada bi mikroskopom uvećali floru i faunu koja živi na našoj posteljini, tamo bi sigurno pronašli sledeće – mrtve ćelije ljudske kože, grinje, prašinu, kosu i dlake, u manjoj količini i spore plesni, mrtve ćelije kože i dlake kućnih ljubimaca. Ako često otvaramo prozor, u posteljinu se zavuče i polen, te ulične nečistoće iz vazduha.
Izvor: Pixabay
Alergolozi i drugi stručnjaci stoga preporučuju da prostor u kojem spavamo bude što čistiji i uredniji. Reklo bi se u minimalističkom, skandinavskom stilu i jednostavnom za čišćenje. To znači minimum nameštaja, bez tepiha, zavesa, razbacane odeće i bez pretrpavanja stvarima koje na sebe navlače nečistoće.
Koliko onda često treba da peremo posteljinu?
Minimalno jednom nedeljno ili jednom u dve sedmice (ako su uslovi u spavaćoj sobi čisti), i to na visokoj temperaturi. Ako imate mašinu za sušenje veša, ona će uz pranje još dodatno i uspešnije „ubiti” prašinu, grinje i bakterije. Deo njih će eliminisati deterdžent, ali sigurni smo da je flora i fauna uklonjena tek kad je podvrgnemo temperaturama od 90 – 95 stepeni Celzijusovih.
Izvor: www.klinfo.rtl.hr
Komentari (0)