Ponekad, u željnom i nestrpljivom iščekivanju lepih vesti pokušavamo da na sve načine što pre dođemo do odgovora – da li sam trudna ili ne. Da li znate koji sve načini postoje za rano otkrivanje trudnoće?
Foto: Freepik
Kada i kako uraditi test? Da li treba test iz krvi ili je urin dovoljan pokazatelj? Šta je Beta HCG i zašto je važan u trudnoći? Kada bi trebalo da posetim lekara i šta mi on može reći? Da li mogu osetiti ranu trudnoću i kada se javljaju prvi simptomi?
Ovo su samo neka od pitanja sa kojima se suočavaju žene koje iščekuju svoju prvu trudnoću – a mi donosimo sve odgovore koji im mogu biti od pomoći.
Kada se mogu osetiti prvi simptomi trudnoće?
Kada se govori o prvim simptomima trudnoće – najjasniji su oni koji se pokazuju nakon što izostane menstruacije – što je jedan od najsigurnijih simptoma da trudnoća postoji. Ali da li postoje simptomi koje se mogu osetiti i pre izostanka menstruacije?
Među najčešćim prvim simptomima trudnoće pre izostanka menstruacije mogu se naći neki koji su veoma neobični simtpomi – pa ih mnoge žene ni ne primete ili ova stanja pripisuju drugim tegobama ili problemima. U pitanju mogu biti bolovi i tegobe koje nisu karakteristične samo za trudnoću. Na primer – učestalo mokrenje, slabe ali uporne glavobolje, bol u donjem delu stomaka i lumbalnom delu, umor, pospanost, glad…
Foto: Freepik
Sve ove “tegobe” mogu biti znaci i pripreme tela za novi menstrualni ciklus ili blaga prehlada, problemi sa mokraćnim kanalima, urinarne infekcije, fizička iscrpljenost, stres… Ipak, ako se pojavi u kombinaciji nekoliko simptoma – koje zatim prati i izostanak menstruacije ovo mogu biti simptomi trudnoće, a to će pokazati dalji koraci u utvrđivanju drugog stanja.
Kada je vreme da se uradi test na trudnoću?
Ukoliko tokom ovulacije dođe do oplodnje, prvi simptomi trudnoće pokazaće se baš u periodu kada bi trebalo da dođe nova menstruacije. Tada telo svakako prolazi kroz razne promene, pre svega hormonalne, pa se simptomi mogu pogrešno protumačiti kao početak novog ciklusa. Međutim, kako prepoznati da je vreme za test na trudnoću, a ne za menstruaciju?
Ovo pitanje obično postavljaju žene koje imaju neredovne menstrualne cikluse, pa iz meseca u mesec ne mogu tačno da odrede kada će početi novi ciklus. Test za trudnoću je najbolje uraditi nakon što ciklus zakasni nekoliko dana, a u slučaju da imate neredovne cikluse – sa testom bi trebalo sačekati, jer se HCG – hormon trudnoće – pojavljuje tek kada dođe do implantacije oplođene jajne ćelije, odnosno 6-12 dana od ovulacije.
Da li test na trudnoću može biti lažno negativan?
Da, test na trudnoću može biti lažno negativan i to se dešava relativno često – iz jednog razloga. Mala količina HCG-a u urinu razlog je zbog kog neki testovi ne pokazuju ranu trudnoću iako ona postoji.
Pročitajte i: Lažno pozitivan test na trudnoću – greška ili slučajnost?
Iako su današnji testovi veoma osetljivi na hormon trudnoće u urinu (pojedini mogu detektovati i 20mlU hormona HCG, dok neki ipak ne reaguju na količinu ovog hormona ispod 150mlU), ipak postoji određena šansa da neće detektovati HCG ukoliko ste test uradili prerano.
Foto: Freepik
Ukoliko posle negativnog testa i dalje sumnjate na trudnoću – sačekajte dan, dva i ponovite ga. Nivo HCG hormona se u telu trudnice brzo povećava, pa ćete lako otkriti trudnoću ukoliko ga uradite nekoliko dana nakon izostanka očekivane menstruacije.
Ukoliko imate još neodgovorenih pitanja vezanih za test na trudnoću – pročitajte više detalja >>> OVDE
Šta je hormon trudnoće?
Hormon trudnoće, odnosno Beta HCG predstavlja hormon koji se nalazi u telu žene kada ostane u drugom stanju. Pre toga se ovaj hormon ne može detektovati u organizmu, ili u veoma malim količinama.
Kako odmiče trudnoća, tako se nivo Beta HCG hormona u telu trudnice povećava, a količina može okvirno odrediti u kojoj ste nedelji trudnoće.
Zašto se radi test na trudnoću iz krvi?
Osim kućnih testova na trudnoću koji detektuju Beta HCG hormon u urinu, postoji i drugi način da odredite nivo ovog hormona u organizmu i time potvrdite njegovo postojanje, odnosno – trudnoću. Test na trudnoću iz krvi, odnosno analiza Beta HCG-a u krvi precizniji je način da saznate da li u vašem telu postoji hormon trudnoće ili ne.
Test Beta HCG iz krvi radi se u slučaju da posumnjate da je test iz urina pokazao lažno negativan rezultat ili ukoliko je potrebno da se na ovaj način preciznije odredi količina ovog hormona – a time i nedelja trudnoće.
Šta je lažna menstruacija u trudnoći?
Iako se koristi kao termin, ali lažna menstruacija ne postoji. Ukoliko je došlo do trudnoće – menstruacija mora izostati. Međutim, postoji krvarenje koje može zabrinuti trudnice. O čemu se tu radi?
Pročitajte i: Možete li da saznate da i ste trudni i bez testa?
Krvarenje koje se može primetiti u vreme kada bi inače trebalo da dođe do menstrualnog krvarenja – a ipak nije menstruacija – predstavlja implantancijsko krvarenje. U pitanju je krvarenje nastalo usled implementacije oplođene jajne ćelije u zid materice i uveliko se razlikuje od menstruacije.
Foto: Freepik
Implantacijsko krvarenje je drugačije od menstrualnog krvarenja – nije toliko obimno, najčešće se pojavljuje u tragovima i kratko traje. Ipak, ukoliko vas ovo krvarenje zabrine, ne zaustavlja se ili postaje obimnije – posavetujte se sa svojim lekarom.
Možda zvuči strašno – i deluje na prvi pogled kao problem – ovo krvarenje može se primetiti kod velikog broja trudnica, ali ne predstavlja pravilo, već izuzetak. Trudnoća u slučaju implantancijskog krvarenja ipak postoji i nije ugrožena, o čemu bi trebalo da se posavetujete i sa lekarom na prvom pregledu kojim će biti potvrđena trudnoća.
Komentari (0)