Hormoni u telu trudnice pojačavaju emotivne doživljaje pa otuda česte burne reakcije i promene raspoloženja. U trudnoći se javljaju i brojni strahovi, koji mogu biti pojačani ali su većinom opravdani posebno kada je reč o brizi za zdravlje bebe.
Plašim se da li će u trudnoći biti sve u redu sa mojom bebom?
Ovakav strah ne samo da je realan već i koristan samim tim što vas pokreće i usmerava ka tome da obezbedite što bolje uslove za razvoj bebe. Dok je u prošlosti život u materici bio misterija, danas, zahvaljujući ekspertnom ultrazvučnom pregledu možete pratiti razvoj svoje bebe.
Šta ako rodim bebu sa anomalijama?
Anomalije se danas u većini slučajeva otkrivaju na vreme, ranim testovima u trudnoći i ultrazvučnim pregledima. Važno je da znate što više o zdravlju fetusa, kako bi ostatak trudnoće proveli što bezbrižnije.
Prave brige počinju nakon porođaja
Strah od porođaja pogađa gotovo svaku trudnicu, a kako biste ga otklonili važno je da se pripremate za taj veliki događaj kako fizički, tako i psihički.
I taman kad mislite da ste na kraju puta, shvatite da ste tek na početku i da prave brige tek predstoje.
Svaki roditelj se seća prve temperature i anksioznosti kada se bilo kakva promena kod deteta desi, a tiče se zdravlja. I koliko god se ljutili na svoju decu zbog nekih neispunjenih zahteva svakodnevice, uvek će vam na prvom mestu biti njihovo zdravlje. U tim momentima, nije ni čudo da uvek pribegavamo rečenici: „Samo neka je živo i zdravo”.
I dok su nekad naše bake i deke verovale alternativnoj medicini i nevidljivim silama kako bi im dečica bila zdrava, danas savremena medicina uklanja granice nemogućeg i omogućava roditeljima učine nešto za zdravlje svoje dece pre svega prevencijom.
Međutim, ni najsavremenija medicina ne može dati garanciju za potpunu sigurnost u zdravlje dace ali je sam osećaj da možemo nešto da uradimo od velike važnosti.
Ono što je dobra vest je da medicina iz dana u dan sve više napreduje, posebno kad je u pitanju regenerativna medicina i lečenje matičnim ćelijama. Danas se već na ovaj način leči više od 80 oboljenja, a naučnici iz ove oblasti teže lečenju bolesti koje se danas smatraju neizlečivim.
Na budućnost zdravlja dece se može uticati
Snežana Golić je majka petogodišnje devojčice Maše. Snežana je u drugoj trudnoći odlučila da sačuva Mašine matične ćelije i time se pobrine ne samo za njenu zdravstvenu budućnost već i za budućnost njenog starijeg brata.
„U životu se plašim jedino bolesti i odlukom o čuvanju matičnih ćelija “kupila “sam mir sebi, pa čak iako nisu svemoguće”, bila je iskrena Snežana.
Snežana sa svojom porodicom
Snežana kaže da joj je drago što je čuvanje matičnih ćelija danas daleko pristupačnije za roditelje nego pre desetak godina kada je ona rađala starije dete.
“Kada sam rodila prvo dete, cena je bila nerealna za nas u tom trenutku.
U toku druge trudnoće, cena je bila značajno niža i presrećna sam sto smo mogli svojoj porodici to da priuštimo”, ispričala je Snežana koja kaže da se već tada pisalo o lečenju modernih bolesti matičnim ćelijama kao što je na primer dijabetes, jer kako kaže: “Način na koji živimo će uzeti svoj danak”.
Snežana tada možda nije znala, ali je dobro predvidela, matične ćelije iz pupčanika bebe, danas se zaista koriste u lečenju dijabetesa o čemu svedoči slučaj devojčice Išle.
Svakog dana je sve više roditelja kao što je Snežana i svi se hrabro odlučuju na korak da ulože u zdravstvenu budućnost svoje dece. Strah od bolesti je realan strah isto koliko je i bolest nepredvidiva.
Uradite ono što možete! Iskoristite porođaj kao jedinu šansu da sačuvate vredne matične ćelije vaše bebe.
Komentari (0)