Bilo da planirate trudnoću ili da u ovom momentu ne želite da ostanete trudne, sigurno vas zanima u kojim danima se to sigurno ne može desiti. Menstrualni ciklus žene sastoji se od kraćeg perioda plodnosti i dužeg perioda neplodnosti. Međutim, evo zašto naše znanje o sopstvenim neplodnim danima ne eliminiše u potpunosti mogućnost trudnoće.
Kada su mi tokom meseca neplodni dani?
Redovni menstrualni ciklus obično traje između 28 i 30 dana, iako mogu biti normalni i kraći ciklusi, koji traju od 21 do 24 dana, kao i duži ciklusi, do 35 dana. Za prvi dan ciklusa uzima se prvi dan menstruacije.
Kod žena kod kojih menstruacija traje između 26 i 32 dana najplodniji dani biće između 8. i 19. dana ciklusa.
Žena je najmanje plodna tokom postovulatorne (lutealne) faze i na samom početku menstruacije. Postovulatorna faza počinje nakon ovulacije, odnosno, kada jajna ćelija biva otpuštena iz jajnika i traje do početka sledeće menstruacije.
U ovulaciji, jajnik oslobađa jajnu ćeliju, koja potom putuje kroz jajovod prema materici. Ako u jajovodu postoji spermatozoid koji je stigao do jajne ćelije, dolazi do oplodnje, odnosno, spajanja spermatozoida i jajne ćelije. Oplodnja obično se dešava u prvih 12 do 24 sata nakon što jajna ćelija bude oslobodena. Oplođeno jajašce zatim nastavlja put prema materici, gde se može usaditi u sluzokožu i nastaviti razvoj trudnoće.
U praksi, postovulatorna faza se često određuje na osnovu porasta bazalne temperature, koji ukazuje da je ovulacija završena.
Prema Rocerovom pravilu, da bi se odredio početak ovog perioda potrebno je pratiti temperaturu tokom ciklusa. Kada se primeti tri uzastopna dana povišene temperature, smatra se da je uveče trećeg dana počeo postovulatorni neplodni period. Sve tri povišene temperature treba da se jave posle dana sa najviše sluzi.
Profesor Džozef Rocer bio je pionir u proučavanju prirodnog planiranja porodice i interpretaciji bazalne telesne temperature u kontekstu postovulatorne faze.
Zašto ne mora da znači da su “oni dani” istovremeno i neplodni?
Da, žena može ostati trudna čak i ako ima nezaštićene seksualne odnose tokom menstruacije. To nije uobičajeno, ali jeste moguće. Kako?
Ukoliko do odnosa dođe pred kraj menstruacije, to može rezultirati začećem ukoliko ovulacija nastupi ubrzo, što se dešava kod kraćih menstrualnih ciklusa. Na primer, ako menstruacija dolazi na svake tri nedelje, nijedan dan na početku ciklusa se ne može smatrati neplodnim.
Kod neredovnih ciklusa, moguće je da se desi da žena pogrešno proceni kada se nalazi u menstrualnoj, a kada u plodnoj fazi.
U idealnim uslovima, spermatozoidi mogu da prežive pet do šest dana u reproduktivnom traktu.
Iako se dešava zaista retko, neke žene mogu ovulirati i više puta tokom jednog ciklusa. Ukoliko se tako nešto ipak desi, mogućnost trudnoće raste.
Ipak, manja je verovatnoća da će se to desiti na početku menstruacije. Naime, tada se endometrijum ljušti, što spemratozoidima otežava preživljavanje i kretanje, a ni nivo hormona u ovoj fazi nije pogodan za ovulaciju.
Da li mogu da ostanem trudna i u neplodnim danima?
Postoji nekoliko razloga kako može da dođe do trudnoće čak i ako smo 100% sigurne da smo u neplodnim danima. Čak i ako vam je ciklus tačan kao satić, može da dođe do nekih odstupanja, koja će potom uticati i na plodne i neplodne dane. Čak i male promene u telesnoj hormonskoj ravnoteži ili stres mogu uticati na vreme ovulacije, pomerajući plodne dane.
Komentari (0)