Saveti prijatelja, roditelja, komšija o spavanju beba već su vam se popeli na glavu, ali ništa što se pokušali ne pomaže… Ali, jeste li ikada razmišljali da možda treba da promenite više stvari u odnosu prema bebinom spavanju, a ne samo jednu?
Nespavanje bebe može zadavati mnogo briga i problema roditeljima, pa s vremenom oni počinju da prepoznaju pospanost prema određenim znacima, ali ih isto tako vrlo često zanemaruju. Iako je svako dete drugačije morate i sami otkriti bebin “recept spavanja”, postoje određena pravila koja bi trebalo da funkcionišu kod većine beba. Zapamtite uvek postoje izuzeci.
Evo šta smete i ne smete da radite kada je u pitanju bebino spavanje…
PREPOZNAJTE POSPANOST
Ovo ne bi trebalo da bude nikakva naučna fantastika, ali eto mnogi roditelji jednostavno ne reaguju na vreme kada dete počne da zeva, trlja oči, hvata i trlja uvo, plače bez razloga, te pokazuje znake razdražljivosti. Bebe koje su previše razdražene ili pak uzbuđene, mogu imati problema sa tonjenjem u san. Starije bebe pak mogu u takvim situacijama da postanu hiperaktivne, trapave, te preterano zahtevne bez mogućnosti udovoljavanja. Na prve znakove pospanosti, pripremite dete na spavanje…
NEMOJTE BUDITI BEBU
Šta ako beba (do 6 meseci) zaspi u sedištu u autu? Odnesite je s sedištem iz auta, pa joj dopustite da odspava do kraja. Isto važi i za druga slična mesta tokom dana. Nikako nemojte dete ostavljati na takvim mestima tokom noći. Verujemo da postoje roditelji koji se ne bi složili s tvrdnjom da je bolje ne buditi dete, uz izgovor da dete neće spavati noću, ako spava previše preko dana ili da će propustiti obrok. Kao što smo rekli, na vama je da procenite kako ćete postupati s detetom, ali budite svesni da je dete zaspalo jer mu se spava i kada ogladni sigurno će se probuditi.
BEBAMA TREBA MIRAN SAN
Možda ćete često biti u želji da stavite dete u kolica ili auto sedište i da ga pustite da spava u njima dok vi obavljate svoje obaveze. Naravno, s vremena na vreme to nije loša solucija, ali nije primenljiva svaki dan, jer vama će se možda činiti da vaša beba mirno spava, ali različiti nepoznati zvuci i pokreti mogu da joj remete san. Postoji mogućnost da će dete biti sve vreme neispavano, što nije dobro za njegov razvoj i zdravlje. Ako vam je pak raspored toliko zgusnut, razmislite o tome da vam neko pričuva dete za vreme jutarnjeg ili popodnevnog spavanja ili biste pak sami trebalo da razmisliti oko reorganizacije vremena.
HRANJENJE, IGRA, SPAVANJE
Bebe, a posebno one do tri meseca vrlo često zaspu za vreme ili odmah nakon hranjenja, a upravo dojenje ili hranjenje na bočicu može kasnije postati ključno za spavanje deteta. Naime, dete bi trebalo biti u mogućnosti da zaspi bez hranjenja, pa se preporučuje da igrom razlomite hranjenje i spavanje pa bar na nekoliko minuta, ako ne želite da detetovo tonuće u san zavisi od hranjenja. Između jela i spavanja, otpevajte pesmicu, promenite pelenu, poigrajte se sa zvečkama….
PRODUŽITE DNEVNA SPAVANJA
Dete vam je staro šest meseci i više, pa još uvek tokom dana spava puno puta, ali vrlo kratko vreme? Pokušajte da produžite bebin san, tako da tokom dana ima dva duža sna, a ne pet-šest kratkih. Kako? Držite dete budno, zabavljeno, aktivno, te tek kada mislite da je vreme za spavanje, uspavajte ga u krevetiću, gde će imati mir i sve uslove za miran san. Možda vam neće uspeti iz prve, ali trud će se sigurno s vremenom isplatiti. Ako će spavati sat do dva ujutru i sat do dva popodne, to je idealan ritam za celonoćno spavanje.
USPOSTAVITE RUTINU
Bebe su zavisnici od rutine! Kod njih se ceo njihov život vrti upravo oko toga, jer od toga zavise tri najvažnije stvari – hranjenje, igranje, spavanje. Stavite dete da spava svaki dan u isto vreme. Izbegavajte kasnopopodnevno spavanje, jer ćete dete imati probleme sa spavanjem uveče i noću. Ako vam dete zaspi prekasno, pustite ga da samo malo odspava i u tom slučaju smete ga probuditi. Za stvaranje rutine svaki put ga stavite u njegov krevetac, što će biti znak da mora da spava.
NEMOJTE POŽURIVATI
Kijanje, štucanje, uzdasi, meškoljenja i različiti drugi bebi zvuci, pa čak i plakanje ne znači da je beba budna. Dajte joj vremena neka se ponovo namesti i zaspi, naravno osim ako mislite da dete nije bezbedno, u neudobnom položaju ili pak gladno.
STAVITE BEBU U KREVETAC DOK JE BUDNA
Nakon nekoliko nedelja, vaša beba ne treba čvrsto da spava kada je stavite u krevetac na spavanje. Dovoljno je da je pospana. S time ćete je polako učiti da se sama uspava bez vaše pomoći, odnosno bez držanja, ljuljanja ili hranjenja. S time ćete je ujedno i naučiti da se sama uspava ako se probudi tokom noći.
Komentari (0)