Hladna stopala ili prsti na rukama, da li je reč samo o pokvarenom unutrašnjem termostatu ili je to znak ozbiljnijih zdravstvenih problema?
Da bi telo održalo stalnu unutrašnju temperaturu, koristi se termogenezom, koja funkcioniše na sledeći način: mozak naređuje kapilarima da se šire kako bi propustili krv i time omogućili zagrevanje, ili da se stežu kako bi usporili protok krvi i hlađenje. Ako taj mehanizam nije savršen, najpre to osećaju ekstremiteti, najudaljeniji od "grejača organizma", srca. Međutim, u nekim slučajevima hladne ruke mogu biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema, koje treba ispitati i lečiti.
Proverite nivo gvožđa
Ako osim hladnih ruku, neprestano osećate umor, srce vam brže lupa i često osećate vrtoglavicu, proverite nivo gvožđa u krvi, jer postoji mogućnost da patite od anemije. Gvožđe je glavni sastojak hemoglobina, molekula koji prenose kiseonik u krv i daju joj crvenu boju. Ako je nivo gvožđa ispod normale, manje je i hemoglobina, pa tkiva raspolažu s manje kiseonika za proizvodnju toplote.
Ne stežite ramena
Trnci u rukama praćeni bolovima u ramenima, leđima, vratu mogu biti povezani s artrozom, odnosno trošenjem hrskavice koja obavija zglobove. Artroza vrata može da se javi već oko tridesete godine. Takođe, ako su ramena često u stegnutom položaju, otežan je dotok krvi u ruke i prste.
Stres uzrok hladnoće
Stres takođe može biti uzrok osećaja hladnoće u rukama i nogama. On, naime, pojačava proizvodnju adrenalina, hormona koji se proizvodi u nadbubrežnim žleždama, koji steže krvne žile.
Komentari (0)