Deca su mnogo podložnija neželjenim reakcijama na lekove od odraslih, pa je prilikom njihove upotrebe neophodno biti oprezan. Ukoliko se dogodi da Vaš radoznali mališan proguta neki od lekova, odmah pozovite stručnu pomoć. U nastavku pročitajte listu lekova koje nikako ne bi trebalo da dajete detetu koje je mlađe od dve godine.
Aspirin
Aspirin ili lekove koje ga sadrže nikako nemojte davati odobama mlađim od devetnaest godina. Aspirin kod mladih osoba može da izazove redak ali fatalan poremećaj – Rejev sindrom.
Nemojte se voditi pretpostavkom da su svi lekovi u apoteci koji su namenjeni deci bez aspirina. Čitajte deklaracije detaljno jer se aspirin nekada prodaje i pod drugim imenima – salicilat ili salicitna kiselina. Takođe, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni da li određeni lek sadrži aspirin.
Protiv prehlade ili sličnih neugodnosti, verovatno ćete želeti da detetu date pravu dozu paracetamola ili ibuprofena. Međutim, ako je dete dehidrirano, ako povraća, ima astmu, probleme sa bubrezima ili neku drugu hroničnu bolest, pre davanja ovih lekova posavetujte se sa lekarom. Takođe, sa lekarom porazgovarajte o zameni za ibuprofen ukoliko dete ima problema sa jetrom.
Lekovi protiv kašlja i prehlade koji se kupuju bez recepta
Najnovija istraživanja pokazuju da lekovi protiv kašlja i prehlade koji se mogu kupiti bez recepta ne pomažu ublažavanju simptoma kod dece uzrasta do dve godine. Naprotiv, oni mogu čak izazvati više štete nego koristi, naročito ako dete greškom dobije veću dozu od propisane. Pored neželjenih efekata poput pospanosti ili nesanice, stomačnih problema, osipa i koprivnjače, kod dece može dođi i do ozbiljnijih tegoba – ubrzanog rada srca, konvulzija pa čak i smrti. Svake godine, hiljade dece završi u urgnetnim centrima zbog posledica unosa većih doza lekova protiv kašlja i prehlade.
Lekovi protiv mučnine
Nemojte davati detetu lekove protiv mučnine osim ukoliko Vaš lekar ne insistira na tome. Većina napada mučnine i povraćanja ne traju dugo, a deca ih uglavnom dobro podnesu i bez lekova. Pored toga, lekove protiv mučnine treba izbegavati i zbog potencijalnih neželjenih efekata koje imaju.
Lekovi za odrasle i lekovi za decu
Ako svom odojčetu date manju količinu leka za odrasle, to je isto kao da ste mu dali mnogo veću količinu leka za decu nego što je propisano. Mnogi roditelji ne shvataju da su kapi za bebe mnogo koncentrovanije od lekova za odrasle, te se treba strogo pridržavati napisanih doza. Ako na leku ne piše jasno koja doza je potrebana u odnosu na kilažu deteta i za koji uzrast je namenjen, nemojte davati taj lek uopšte.
Lekovi prepisani nekoj drugoj osobi sa drugim simptomima
Lekovi na recept koji su namenjeni drugim osobama (npr. bratu ili sestri deteta) mogu biti neefikasni ili čak opasni za Vaše dete. Detetu dajte samo one lekove koje je lekar isključivo njemu prepisao.
Lekovi kojima je istekao rok
Čim leku istekne rok trajanja, bilo da je dobijen na recept ili ste ga sami kupili, odmah ga bacite. Takođe, bacite svaki lek koji je izgubio boju, postao grudvičast ili jednostavno ne izgleda onako kako je izgledao kada ste ga kupili. Kada im istekne rok, lekovi više nemaju pravo dejstvo, a mogu da postanu i opasni.
Kada se radi o bacanju lekova, ni bi trebalo da ih bacite recimo u wc šolju ili prospete u slivnik, jer time zagađujete životnu sredinu. Najbolje bi bilo da ih odnesete u apoteku, a ljudi stručni za to će ih naknadno uništiti.
Dadatni paracetamol
Određeni lekovi već sadrže paracetamol kako bi ublažili tegobe prilikom prehlade i bolova, tako da obratite pažnju na svaku deklaraciju kako biste izbegli situaciju da detetu date paracetamol kroz više različitih lekova. Ukoliko niste sigurni da li neki lek sadrži paracetamol ili ibuprofen, posavetujete se sa lekarom ili farmaceutom.
Lekovi koji se žvaću
Za decu do dve godine, lekovi koje treba žvakati mogu da predstavljaju opasnost jer postoji rizik od gušenja. Posavetujte se sa lekarom da li je moguće da takav lek izdrobite i pomešate sa nekom hranom. Vodite računa da tada dete pojede celu dozu leka koja mu je prepisana.
Komentari (0)