Većini roditelja se to dogodi. I to ne zato što ne možete imati poverenje u svoje dete, već zbog toga što mnoga deca uzrasta dve, tri ili četiri godine imaju toliko razvijenu veštinu govora da roditelji ponekad zaborave da ipak postoje neke stvari koje oni ne mogu do kraja razumeti. Pogledajte primere nekih pitanja koje ne bi trebalo postavljati maloj deci:
Jesi li siguran/sigurna?
Priznaćete, malo dete zapravo nikada nije sigurno u nešto. Može biti sigurno da ne želi uraditi ono što mu kažete, ali ne može sa sigurnošću znati da ono što od njega tražite nije neophodno.
Moraš li u WC?
U 90% slučajeva odgovor će biti potvrdan. Negativan će biti ako se dete zaigralo, pa neće da se izdvoji iz igre. Najbolje je ništa ne pitati, nego jednostavno dete odvesti u toalet.
Zašto si to uradio/uradila?
Mala deca zapravo ne znaju zašto su iscrtala zid ili bacila kockicu u WC šolju. Roditelj treba da jednostavno koriguje ponašanje, jer je uzrok verovatno čista radoznalost.
Voliš li me?
Da, deca vole svoje roditelje i na ovo pitanje znate odgovor. Umesto toga, recite vi detetu koliko ga volite.
Koga voliš više: mamu ili tatu?
Istina, to nas ponekad zanima, ali to ne znači da trebamo uputiti ovo pitanje detetu. Ni jedno dete nikada ne bi smelo biti u situaciji birati između dva roditelja.
Šta želiš za ručak?
Na ovo pitanje verovatno ćete uvek dobiti isti odgovor. Dakle, šta god dete odgovorilo, vi ćete ponuditi nešto drugo (osim u slučaju kada se radi o specijalnoj prilici: rođendan, neka proslava itd…). Radije ponudite izbor, npr: ”Želiš li grašak ili kompir?”
Je li ti žao?
Šta god da je uradilo, tako malo dete verovatno ne oseća žaljenje, i to je normalno. Radije objasnite da je to situacija u kojoj se treba izvinuti, a ako je potrebno odredite kaznu.
Govoriš li istinu?
Ako ste postavili ovo pitanje, verovatno već znate da dete nije reklo istinu. Ovo pitanje je kontraproduktivno jer, ukoliko je zaista dete reklo laž, na pitanje će najverovatnije odgovoriti sa ”da”. I tako ćemo imati dve laži koje moramo korigovati, umesto jedne.
Čuješ li me?
Ukoliko nema probleme sa sluhom, sigurno vas čuje. Ali to ne znači da vas i sluša, ili obraća pažnju na ono što govorite. Jednostavno napravite pauzu i za koji minut ponovo pokušajte razgovarati sa detetom.
Pročitajte još:
Dečija pitanja koja izluđuju roditelje >>
Komentari (0)