Može li vam zdrava ishrana pomoći da lakše dišete. Može. Međutim postoji i mnoštvo nedokazanih prehrambenih strategija za koje se smatra da pomažu kod alergija i astme.
Šta zaista deluje a šta ne. Saznajte odmah.
Voće za sprečavanje astme? Vredi pokušati!
Konzumacija voća smanjuje rizik od dobijanja astme, tvrde norveški istraživači koji su pratili simptome ove bolesti kod dece do osam godina. Otkrili su da ona deca koja konzumiraju više voća imaju slabije simptome astme.
Naučnici smatraju da antioksidansi iz voća i povrća štite disajne puteve od oštećenja i možda smanjuju i rizik od pojave astme. Neka druga istraživanja su posebno ukazala na jabuke, banane i voće bogato vitaminom C, kao dobra za borbu protiv astme.
Med za sprečavanje alergija? Verovatno ne pomaže.
Teorija glasi ovako: pčele skupljaju polen sa raznih biljaka od kojih vas svrbe oči, pa konzumacija malih dnevnih doza lokalnog meda može stimulisati imuni sistem i smanjiti alergije, objašnjava dr Migel Volbert.
Međutim poleni koji uzrokuju kijanje i ostale simptome su lagani i lete po vazduhu, dok su oni koje skupljaju pčele suviše teški da bi leteli.
”I ti poleni mogu dospeti u cveće i pčele ih mogu pokupiti,” tvrdi Volbert. Sve i da je to tačno to bi bile toliko zanemarljive doze da ne bi bilo nikakve razlike.
Manje količine soli za lakše simptome astme? Ne može da škodi.
Lekari povezuju visko zasoljenu hranu sa pogoršanim simptomima astme još od 1930. godine. Nedavno istraživanje je otkrilo da izbacivanje soli pomaže ljudima koji imaju astmu izazvanom vežbanjem. U svakom slučaju, što manje soli u ishrani ne može biti loše.
Sirovo mleko smanjuje simptome astme? Ne baš.
Još uvek je rano tvrditi da sirovo mleko pomaže, ali moramo uzeti u obzir da ono može biti vrlo opasno.
Prema podacima Centra za prevenciju bolesti patogeni iz sirovog mleka izazivali su preko 1.000 bolesti, 100 hospitalizacija i dve smrti između 1998 – 2005. godine.
Dr Ketrin Doneli veruje da velike opasnost sirovih mlečnih proizvoda brišu svaku potencijanu beneficiju.
Komentari (0)