Svake nedelje po jedno dete u svetu se udavi hranom. Američki pedijatri su uvreni da to može biti sprečeno i zato traže obaveznu i redovnu upotrebu upozoravajućih nalepnica na rizičnoj hrani.
Velika je sreća da je Nejtan Gelder znao univerzalni upozoravajući znak za davljenje kada je ručao prošle godine sa svojim prijateljem Kejdenom Kondosom. I još je bolje što je da je Kejden znao šta da uradi.
"Davio sam se viršlom i dao sam univerzalni znak Kejdenu da se gušim. On je, da bi me spasio, primenio takozvani Hajmlikov zahvat", seća se Gelder u izjavi za Glas Amerike
Osmogodišnji Markus Mekolins upotrebio je Hajmlikov zahvat na svom mlađem bratu kada se on davio zbog progutanog novčića: "Zgrabio sam ga i pritisnuo mu stomak". Zahvaljujući pritisku novčić je "izleteo". Markus je dobio medalju za svoju snalažljivost i brzo reagovanje.
Hajmlikov zahvat uključuje obuhvatanje žrtve davljenja obema rukama. Jednom rukom napravite pesnicu, drugom pritisnete abdomen žrtve na gore. I dok je dobro znati Hajmlikov zahvat, doktor Geri Smit, pedijatar, kaže da je hrana koja se smatra da je bezbedna za decu zapravo opasna, a reč je o zrnima grožđa, kokicama, košticama, viršli i deci omiljenih "hot dogova".
"Ako je nešto savršen čep za dečji dušnik, onda su to viršle. Zalogaj viršle će se isprečiti tako čvrsto i potpuno blokirati dušnik da će za samo nekoliko minuta, zbog manjka kiseonika, dete umreti", upozorio je dr Smit.
On je direktor Centra za istraživanje povreda u Nacionalnoj dečjoj bolnici u Kolumbusu, u državi Ohajo. On i drugi pedijatri zalažu se za upozoravajuće nalepnice na visoko rizičnoj hrani. U SAD i neke igračke, kao što je gumena loptica na primer, moraju da imaju na sebi upozoravajuće nalepnice.
Doktor Smit uporedio je te loptice sa žvakaćim gumama jer su "istog oblika i veličine pa predstavlja istu pretnju za dečji dušnik, a ipak ne postoji propis za sprečavanje da to padne u dečje ruke".
Američko Udruženje pedijatara želi da proizvođači hrane promene veličinu i oblik rizične hrane. Oni, takođe, predlažu roditeljima da umanje rizik od davljenja tako što će preseći viršle uzdužno na dva dela, zrno grožđa na četiri i smanjiti veličinu ostale hrane koja može da se zaglavi u grlu.
Udruženje, takođe, navodi da neku hranu, kao što su tvrde bombone, razne vrste oraha, semenke, zrna grožđa, sirova šargarepa ne bi uopšte trebalo davati deci.
Ali, ako dete počinje da se davi i ne pušta nikakav glas ili počinje da plavi, roditelji bi trebalo da znaju Hajmlikov zahvat, dok je za bebe male od godinu dana dovoljno i nekoliko tapšanja po leđima i grudnom košu.
Komentari (0)