Srbija je na prvom mestu u Evropi po broju žena, obolelih od raka grlića materice. U našoj zemlji, ovo je, među malignim tumorima, drugi po učestalosti obolevanja. Svaka četvrta žena, koja se razboli, umre od ove bolesti, u najvećem broju slučajeva zato što tumor nije otkriven na vreme.
Profesor dr Vesna Kesić, rukovodilac Centra za prevenciju raka grlića materice, ističe da je od presudnog značaja podizanje svesti žena o značaju redovnih kontrola. U Srbiji, nažalost, tek svaka peta žena odlazi kod ginekologa. Poruka ovogodišnje Nedelje prevencije – „Budi brža” – treba da podstakne na blagovremene preglede.
– Cilj nam je da svaka od 2.246.000 žena, koliko ih ima u Srbiji, bude pozvana na preventivni pregled – kaže dr Periša Simonović, državni sekretar Ministarstva zdravlja. – Sledeći korak u tom pravcu je nacionalni dogovor, kojim će se obezbediti da ginekolozi obavezno pozivaju svoje pacijentkinje na takve kontrole.
Po rečima profesorke Kesić, cilj Srbije kad je borba protiv raka grlića materice u pitanju, nije običan, takozvani oportuni skrining, nego – organizovani. On podrazumeva da, na kućnu adresu, svakoj ženi stigne poziv gde i kada da dođe. Tako će, u periodu od tri godine, kompletna odrasla ženska populacija biti pregledana. To postoji u samo devet evropskih zemalja. Uvođenje takvog skrininga traje i po desetak godina.
– Preduslov je otvaranje Nacionalne kancelarije, koja će biti u Institutu za javno zdravlje, kao i 15 citoloških laboratorija širom Srbije – kaže profesorka Kesić. – Oformljen je Centar za rak grlića materice, u okviru kog se stiču podaci vezani za takozvane prekanceroze, odnosno, stanja pre nastanka tumora. U okviru Centra, sprovodiće se i kontrola kvaliteta obavljenih operacija… Veoma je važno da se obezbedi da žena, posle postavljanja dijagnoze, precizno zna gde treba da ide dalje.
Kad se na grliću materice otkriju ćelije koje prethode nastanku tumora, prevencija je potpuna, ističe dr Kesić. U fazi malog tumora, operativni zahvati mogu ženi da očuvaju sposobnost da rađa. Rak grlića, koji nije premašio dva centimetra, skoro je sasvim izlečiv, uz radikalniju operaciju i dodatne tretmane. Ukoliko se, međutim, on proširi na okolna tkiva, hirurško lečenje je isključeno, pacijentkinja se upućuje na zračenje i hemoterapiju, a ishod je neizvestan. U poodmakloj fazi, stopa preživljavanja je 70 odsto.
Stručnjaci upozoravaju na činjenicu da ova bolest ne daje simptome, sve dok se ne razbukti. Kad dođu bolovi i krvarenja, teško se može računati na pozitivan ishod. Budući da, od pretkanceroznih promena do nastanka tumora, prođe i više od decenije, blagovremeni pregledi i te kako mogu da sačuvaju život.
Kontrole od 19.
– Najvažnije je da žene redovno odlaze na pregled – upozorava dr Đurđa Kisin, načelnik Centra za promociju zdravlja Instituta „Batut”. – Odmah po dostizanju pune polne zrelosti, sa navršenih 19 godina, devojke treba da krenu na kontrole i da redovno idu – najređe svake druge godine. U starosnom dobu od 15 do 60 godina, žena treba barem jednom godišnje da posećuje svog ginekologa.
Borba protiv opake bolesti
Svake godine, u Evropi oboli 600.000 žena, a 30.000 ih umre. Godišnje u Srbiji, rak grlića materice, otkrije se kod više od 1.300 žena, a četvrtina obolelih umre. Podaci, izneti na konferenciji za novinare u Institutu za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, povodom evropske Nedelje prevencije, opominju da sa borbom protiv ove bolesti treba svim snagama da se uhvatimo u koštac – ocenjuje dr Periša Simonović, državni sekretar Ministarstva zdravlja. Simonović dodaje da su, u okviru programa „Srbija protiv raka”, izdvojena značajna sredstva za skrining-programe, a da svaka žena starosti od 25 do 69 godina, ima pravo na kompletan besplatni godišnji ginekološki pregled.
Komentari (0)