Najnovije naučno istraživanje pokazalo je da ljudska jajna ćelija može da "čita" ključnu genetsku informaciju spermatozoida i da se "zaključa" ne dozvolivši oplodnju.
To bi moglo da objasni zašto neki parovi, koji naizgled nemaju reproduktivnih problema, ne mogu da dobiju dete, kao i da poštede žensku stranu neprijatnih i često nepotrebnih ispitivanja, prenosi londonski radio BBC.
Oko 15 odsto parova ima problema sa začećem – polovina tih slučajeva ima problema sa muškom stranom, piše "Indipendent" i dodaje da se samo trećina takvih slučajeva objašnjava uobičajenim muškim nedostacima, kao što je mali broj spermatozoida i njihova nedovoljna pokretljivost.
Doktor Dejvid Miler sa Unviverziteta u Lidsu smatra da je tajna u tome što genetski ključ muškarčevih spermatozoida ne možda da otključa odnosno "ne pasuje" ključaonici partnerkine jajne ćelije, jer ima neku doformaciju u svom DNK.
Molekul u centru mehanizma "ključaonice i ključa" je belančevina nazvana CTCF koja "postavlja scenu" u razvoju spermatozoida.
Naučnici pretpostavljaju da bi opisani mehanizam mogao da objasni zbog čega nikad u istoriji nije došlo do genetskog mešanja ljudi sa njihovim bliskim praistorijskim srodnicima neandertalcima – "nekompatibilnost njihovih ključaonica ključa" sprečila je, prema oceni britanskih eksperata, nastanak mešovitog potomstva.
Komentari (0)