Doktorka Peggy Drexter za Huffington Post opisala je koliko je različitih vrsta moći videla u mnogim porodicama kroz dugi niz godina. U nekima je vođa bio najpametniji član, u nekima je vladao strah, a u nekima je glavna osoba bila zbog popularnosti. Bez obzira na razloge, te su porodice imale hijerarhiju i nekako su funkcionisale.
Naučnici Robert Blood i Donald Wolfe još su 60-tih godina razmatrali tezu da je porodica ključ celokupnog uspeha jedne osobe. Onaj ko je moćan i glava u porodici takav je obrazovan ili recimo ima karijeru. Davnih godina tako je bilo uglavnom s muškarcima koji su i bili glavni u kući.
No, jačanjem ženskih prava, žene su u svetu preuzele mnoge domene koje su nekada bile rezervisane za muškarce. Danas su žene na rukovodećim pozicijama u velikim firmama, kombinuju posao i majčinstvo te su jednako obrazovane i sposobne poput muškaraca.
Uz sve ove promene i otkaze među kojima je i mnogo muškaraca, oni su se izgubili i ne znaju gde im je mesto. Filozof Eric Hoffer smatra da je svaka promena u životu čoveka trenutak kada ima krizu i problem sa samopouzdanjem. Peggy Drexter boji se da će do toga i doći te će muškarci imati manje samopouzdanja zbog promena koje se događaju.
Ovu teoriju podupire istraživanje na univerzitetu Emory gde se pokazalo da muškarci postaju depresivni u jednakom broju kao i žene, mada su one uvek bile u rizičnoj grupi. Razlozi tome su gubitak posla i novo mesto muškaraca u društvu. Sve češće se događa da žene zarađuju više od partnera, ali istraživanja pokazuju da se niti jedni niti drugi ne osećaju najugodnije u zamenjenim ulogama.
I jedni i drugi moraće se snaći i prilagoditi novom modelu, piše Peggy Dexter, i dodaje da će se mnogi parovi razići ukoliko ne budu pronašli vlastitu formulu za uspešnu vezu.
Komentari (0)