Istovremeno, niko iz Vlade Srbije ne pominje kada će početi da se primenjuje Strategija podsticanja rađanja, usvojena pre više od tri godine, kojom bi sistemski bila rešena sva pitanja vezana za finasijsku podršku trudnicama, porodiljama i porodici uopšte!
U godini koja je na izmaku Ministarstvo rada i socijalne politike izdvojilo je novac za 63.628 novorođenčadi i na račune njihovih majki i očeva uplatilo 5,5 milijardi dinara.
– U proseku se na roditeljske dodatke u ovoj godini svakoga meseca izdvajalo 450 miliona dinara mesečno. Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje majka za prvo, drugo, treće i četvrto dete, s tim da majka koja već ima troje dece, a u poslednjem porođaju rodi blizance ili trojke, ima prava na najveće iznose i za tu decu – objašnjava za Večernje novosti Zoran Martinović, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike.
Država nema para za ravnopravnost trudnica >>
Ovaj zakonski minimum sleduje svim bebama u Srbiji, ali o svakom dodatnom dinaru odlučuju opštine, i to u skladu sa svojim budžetima. U nastavku pogledajte koje opštine i gradovi su to već pokrenuli.
Beograd
Mada se sve češće čuju prigovori da je rađanje nedovoljno stimulisano i kao primer iznosi podatak da samo Beograđanke i Novosađanke imaju sto odsto plaćeno trudničko bolovanje dok ostale dobijaju 65 odsto zarade, pojedine lokalne samouprave su našle načina da finansijski pomognu proširivanje porodice. Uglavnom to čine samo one bogatije, pa je tako u finansiranju dečjih rashoda najdalje otišao glavni grad. Samo na razliku u isplati trudničkog bolovanja, u prvih šest meseci 2011. godine, potrošeno je 291, a u prošloj čak 649 miliona dinara. A lane je, samo za jednokratnu pomoć nezaposlenim porodiljama, izdvojeno 253 miliona dinara. Pravo na stalnu novčanu pomoć imaju i roditelji trojki, četvorki, petorki, šestorki i duplih blizanaca, pa je u 2010. za 88 beogradskih porodica i 284 dece izdvojeno 10 miliona dinara.
Naš savet je da obavezno proverite da li je i opština gde ste prijavljeni pokrenula inicijativu za usvajanje dodatnih mera podrške! |
Novi Sad
Sličnu podršku daje i Novi Sad, a kao bonus prvorođenoj deci isplaćuje i poklon-čestitke u vrednosti od 20.000 dinara. Skupština grada je donela odluku i da se iz budžeta grada isplaćuje razlika od 35 odsto do pune plate za sve trudnice koje su na trudničkom bolovanju. Međutim, nije prošla odluka da se trudnicama omogućii besplatan prevoz gradskim prevozom.
Pored toga, od sledeće godine sve novosadske porodice sa troje i više dece imaće poseban popust prilikom plaćanja računa. Porodice sa troje, četvoro ili petoro dece imaće popust od 30 odsto, domaćinstva gde ima šestoro, sedmoro ili osmoro dece plaćaće 40 odsto niže račune, a porodicama sa devetoro i više dece troškovi za komunalije biće prepolovljeni.
Trudnicama u Novom Sadu puna plata >>
Niš
U Nišu je propisana finansijska pomoć od 20.000 dinara za prvorođeno dete i u ovoj godini je za to potrošeno 28 miliona dinara, gotovo isto koliko i na podelu vrednih paketa bebama. U kabinetu gradonačelnika kažu i da porodice sa duplim blizancima, trojkama i četvorkama mesečno primaju po 33.000 dinara i do sada je u to ime podeljeno 5,8 miliona dinara.
Kragujevac
Nezaposlene porodilje iz Kragujevca, čije dete ima manje od godinu dana, od 1. januara 2012. godine mogu da računaju na mesečnu naknadu u iznosu od 20.000 dinara. Pored toga biće doneta odluka i o besplatnom gradskom prevozu.
Nezaposlenim porodiljama 20.000 dinara mesečno >>
Jagodina
Jagodina je podržavala porodice u nameri da se prošire, pa je tako svim nezaposlenim porodiljama isplaćivala po 12.000 dinara mesečno do prvog dečjeg rođendana, a svaka porodica je, uz prinovu, dobijala i po 200 evra. A do Nove godine ovaj će poklon biti ”teži” čak šest puta, prenose Večernje novosti.
Zaječar
U Zaječaru će buduće majke od iduće godine moći da računaju na jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 20.000 dinara, odlučilo je Gradsko veće. Odlučeno je takođe i da se nezaposlenim majkama isplaćuje po 15.000 dinara mesečno dok beba ne napuni godinu dana. Gradonačelnik Boško Ničić rekao je da se nada da će se ova mera pozitivno odraziti na porast nataliteta u Zaječaru, koji već godinama beleži veću stopu umrlih u odnosu na broj živorođenih.
Crna Trava
U Crnoj Travi, najmanjoj opštini u Srbiji, samohranim majkama i siromašnim porodicama iz Jablaničkog okruga nude posao i stanove na besplatno korišćenje.
– Obezbedili smo takođe besplatno školovajne dece, sredstva za kupovinu školskog pribora, ali i druge pogodnosti, jer nam je cilj ne samo da zadržimo stanovništvo, nego i da privučemo mlade da dođu u naš kraj – kaže Slavoljub Blagojević, predsednik opštine Crna Trava u kojoj prema poslednjim podacima živi 1.693 stanovnika, a prema ranijem popisu bilo je 2.560 građana.
Zrenjanin
U Zrenjaninu će nezaposlenim majkama biti isplaćivana mesečna nadoknada u visini minimalne zarade u Srbiji, dok dete ne napuni prvu godinu života, a plaćaće se i razlika do pune plate za sve trudnice na trudničkom bolovanju, jednoglasno su predložile sve političke partije.
Pročitajte još:
Bebac – Ista prava za sve trudnice >>
Izmena propisa o platama trudnica >>
Komentari (0)