Tijana, Milan, Saša, Ivan i Osman, lekari klovnovi, na svakih desetak dana posećuju pedijatrijska odeljenja i bolnice za decu. Mališani koji leže u bolnicama jedva čekaju da ih posete lekari klovnovi koji leče osmehom.
Kada u belim mantilima, s crvenim nosevima i šarenim raščupanim perikama uđu u bolesničke sobe i pitaju „Ko ovde nije oprao uši?”, čak i teško bolesna deca vrište od smeha.
Tijana, Milan, Saša, Ivan i Osman, lekari klovnovi, obično na desetak dana posećuju pedijatrijska odeljenja i bolnice za decu u Beogradu.
Pravimo vizitu u belim mantilima kao što rade pravi doktori, ali naša terapija je – smeh. Našoj igri pridružuju se i roditelji i osoblje bolnice, pa samim tim deca više veruju i to im barem na trenutak ublaži problem – kaže za „24 sata” Osman Ahmed, jedan od lekara klovnova.
Metoda komikoterapija nastala je pre četiri decenije u Zapadnoj Virdžiniji, a zasniva se na činjenici da smeh snižava nivo stresa i menja fizičke simptome bolesti.
Dovoljno je reći da kod dece osmeh snižava telesnu temperaturu, pa se na taj način za 20 odsto smanjuje upotreba analgetika. Smeh poboljšava krvotok i povoljno deluje na disajne organe i pluća uopšte.
Deca koja su tokom boravka u bolnici dodatno tretirana komikoterapijom, ranije su otpuštana kući i njihov oporavak je znatno kraći – tvrdi Peč Adams, osnivač te metode i čuveni lekar klovn.
Kada klovnovi uđu u bolničku sobu, atmosfera u njoj postaje vedrija i veselija. Da bi nasmejali decu, klovnovi su u početku koristili igračke i medicinske instrumente, a sada se više oslanjaju na priču, šalu i na taj način uveseljavaju decu.
Pošto su u stalnom kontaktu s bolesnom decom, njihov posao je prilično stresan i svakodnevne vizite na njih ostavljaju snažne utiske.
U početku je bilo izuzetno teško. Međutim, vremenom smo naučili da se nosimo s realnošću, a najveća satisfakcija nam je svakako dečji osmeh. Na njemu radim već četiri godine – kaže za „24 sata” Osman Ahmed.
Obilaze sve bolnice u kojima leže deca
Lekari klovnovi rade zahvaljujući pomoći američke nevladine organizacije „Bridge of life”. Poseti lekara klovnova mogu da se nadaju deca smeštena u Institutu za majku i dete, Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj i odeljenjima za decu u KBC „Dr Dragiša Mišović”, Ortopedskoj bolnici na Banjici i ostalim bolnicama.
Smeh smanjuje potrebu za analgeticima
Svetski naučnici iz oblasti neurologije ustanovili su da deca obolela od ozbiljnih bolesti koja leže u bolnicama, imaju manje potreba za analgeticima u slučajevima kada ih posećuju lekari klovnovi jer smeh utiče na oslobađanje endorfina. Naše telo je sposobno da ga fabrikuje onda kada ima potrebu da se bori protiv onoga što ga napada, samo ga treba aktivirati.
Komentari (0)